Každodenní souhrn nejdůležitějšího a nejzajímavějšího dění v naší i světové kultuře

Obsah dílu

Srpen 1968 v ČT

Srpen 1968 v ČT

Už za dva dny si připomeneme výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Česká televize připravuje nejen tématické vysílání, ale i speciální webovou stránku Dnes před padesáti lety.

Srpen 1968: Můj neznámý vojín

Srpen 1968: Můj neznámý vojín

Poslali je prý zachránit Československo. To, co tady uviděli na vlastní oči, ale někteří neunesli. Nový dokument ukrajinské režisérky Anny Kryvenko – Můj neznámý vojín – nahlíží události srpna 1968 jinou optikou, z pohledu vojáků okupantů.

Srpen 1968: snímky z Frýdku-Místku

Srpen 1968: snímky z Frýdku-Místku

Po 50 letech objevili pracovníci Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku dávno ztracené fotografie ze srpna 1968. Historici vůbec netušili, kdo snímky během příjezdu ruských vojsk pořídil. Autorku objevili náhodou.

Orelská pouť

Orelská pouť

Tisíce lidí si dnes na svatém Hostýně na Kroměřížsku připomněly Orelskou pouť ze srpna 1948. Přesně před 70 lety sto tisíc poutníků protestovalo proti rozhodnutí komunistů kulturně náboženský spolek Orel zrušit.

Festival Věčná naděje

Festival Věčná naděje

Tvorbě opomíjených umělců Terezína se chce věnovat nový Hudební festival Věčná naděje. Uvádět bude skladatele Viktora Ullmanna, Gideona Kleina, Hanse Krásu a Pavla Haase. A také se zaměří na dílo Gustava Mahlera.

Festival Věčná naděje

Festival Věčná naděje

Více o myšlence festivalu Věčná naděje a jeho programu prozradil jeden z dramaturgů projektu Lubomír Spurný a recitátorka dnešního koncertu Jana Podlipná.

Zemřel DJ Loutka

Zemřel DJ Loutka

Zemřel Michal Maudr – známý pod pseudonymem DJ Loutka. Jednomu z nejznámějších českých DJů a průkopníků house music u nás bylo 51 let. Pravidelně vystupoval v pražském klubu Roxy. Elektronické hudbě se věnoval od roku 1991.

Hoří zámek Horní Maršov

Hoří zámek Horní Maršov

Oheň silně poškodil zámek v Horním Maršově na Trutnovsku. Požár střechy vzplál zřejmě dnes brzy ráno. Na místě v jednu chvíli zasahovalo až 80 hasičů. Barokní stavba je opuštěná od roku 1994, vystřídala několik majitelů.

Oprava tvrze v osadě Tichá

Oprava tvrze v osadě Tichá

Na jihu Čech se podařilo zachránit téměř zapomenutou památku - středověkou tvrz v osadě Tichá u hranic s Rakouskem. Postupně ji tam obnovoval spolek dobrovolníků, který se stará i o další zříceniny v kraji.

Pussy Riot na festivalu Fringe

Pussy Riot na festivalu Fringe

Na festivalu Fringe v Edinburghu vystoupila ruská punková a aktivistická skupina Pussy Riot. Její vůdčí osobnost Marija Aljochinová se festivalu ve Skotsku zúčastnila i přes zákaz ruských úřadů.

Přehrát vše
Stopáž18 minut
Rok výroby 2018
 L ST AD HD