Eva Machourková

Eva Machourková vystudovala psychologii, po ukončení studií pracovala v pedagogicko-psychologické poradně. Když uviděla inzerát, že ČT Brno hledá moderátory, rozhodla se, že se zkusí přihlásit, a ono to vyšlo. Ze začátku měla moderování jen jako takové externí zpříjemnění. Postupem doby však práce přibývalo, a navíc dostala možnost připravovat pořady i dramaturgicky, což nešlo už s prací v poradně skloubit a Eva se rozhodla plně věnovat práci v televizi.

S Petrem Horkým moderovala magazín pro děti Oáza, dětskou soutěž Hip hap hop, několik let uváděla s Petrem slavnostní předávání cen Zlatý oříšek… Od roku 1997 moderuje soutěžní pořad AZ-kvíz. Zároveň byla dramaturgyní pořadů pro děti, AZ-kvízu a cyklů Čas pro rodinu a Rodinné křižovatky.

Je vdaná, má dospělou dceru Julii a syna Jana, s nímž je na mateřské dovolené.

Rozhovor

Jak dlouho už moderujete AZ-kvíz?

Od jeho počátku, tedy od roku 1997.

Jaký je Váš vztah k AZ-kvízu?

Jednoznačně pozitivní, protože je to dobře postavená, svižná soutěž, která šťastným způsobem spojuje nároky na vědomosti, herní taktiku i nezbytnou dávku štěstí. Z odezvy diváků, která se projevuje například velmi početnou korespondencí, si troufám usuzovat, že to není jen můj zaujatý pohled.

Eva MachourkováV čem si myslíte, že by se měla soutěž trochu změnit?

I když AZ-kvíz nikdy nebude a ani nechce konkurovat soutěžím s miliónovými výhrami, přála bych našim vítězům, aby k nim byl AZ-kvízový bankomat štědřejší. Takže – víc peněz.

Co se Vám honí hlavou při přečtení otázky a čekání na odpověď?

Moderování soutěže vyžaduje velkou soustředěnost, a tak si jen někdy v duchu tipuji, jestli ten, komu je otázka určena, bude znát odpověď.

Co se Vám na soutěži líbí?

Jasná pravidla, spád, široký záběr otázek, díky němuž se může o štěstí pokusit opravdu každý.

Přihlásila byste se Vy sama do nějakého soutěžního pořadu?

Já nejsem na rozdíl od účastníků AZ-kvízu příliš soutěživá, takže to není pravděpodobné…

Co Vás za dobu jeho moderování nejvíce zaujalo?

To, že se v poslední době do AZ-kvízu hlásí hodně mladých lidí, a tak se čas od času odehrají před kamerou zajímavé „mezigenerační“ souboje.

Jaký je Aleš kolega?

Zábavný, galantní, spolehlivý – pravý gentleman.

Eva MachourkováCo byste na něho prozradila?

Myslím, že to nejpodstatnější zaznělo v odpovědi na minulou otázku.

Jaký typ soutěže Vám osobně na televizní obrazovce chybí?

Já sice momentálně mnoho času na sledování televize nemám, ale z reakcí lidí v okolí i soutěžících ve studiu se zdá, že je nabídka zábavně-vědomostních soutěží v současné době dosti chudá, což může být na druhé straně výzva pro autory…

Co Vám moderování dává?

Možnost uplatnit své schopnosti, setkat se s lidmi, se kterými bych se jinak nepotkala, a protože dostáváme s Alešem hodně milých a děkovných dopisů od diváku AZ-kvízu, tak také příjemný pocit, že jsem třeba někomu u televizní obrazovky zlepšila náladu.

Kdo se Vám z moderátorů líbí?

Z brněnských kolegů určitě Aleš Zbořil a z mimobrněnských osobností mám velmi ráda Marka Ebena.

Kde nabíráte nové síly?

Nějaký pramen živé vody? Tím je pro mě rodina.

Co Vás dokáže nejvíce potěšit?

Pokud se týká AZ-kvízu, tak příjemná atmosféra při natáčení, chytří soutěžící a štědrý bankomat.