Eva Machourková

Eva Machourková vystudovala psychologii, po ukončení studií pracovala v pedagogicko-psychologické poradně. Když uviděla inzerát, že ČT Brno hledá moderátory, rozhodla se, že se zkusí přihlásit, a ono to vyšlo. Ze začátku měla moderování jen jako takové externí zpříjemnění. Postupem doby však práce přibývalo, a navíc dostala možnost připravovat pořady i dramaturgicky, což nešlo už s prací v poradně skloubit a Eva se rozhodla plně věnovat práci v televizi.

S Petrem Horkým moderovala magazín pro děti Oáza, dětskou soutěž Hip hap hop, několik let uváděla s Petrem slavnostní předávání cen Zlatý oříšek… Od roku 1997 moderuje soutěžní pořad AZ-kvíz. Zároveň byla dramaturgyní pořadů pro děti, AZ-kvízu a cyklů Čas pro rodinu a Rodinné křižovatky.

Je vdaná, má dospělou dceru Julii a syna Jana, s nímž je na mateřské dovolené.

Rozhovor

Jak dlouho už moderujete AZ-kvíz?

Od jeho počátku, tedy od roku 1997.

Jaký je Váš vztah k AZ-kvízu?

Jednoznačně pozitivní, protože je to dobře postavená, svižná soutěž, která šťastným způsobem spojuje nároky na vědomosti, herní taktiku i nezbytnou dávku štěstí. Z odezvy diváků, která se projevuje například velmi početnou korespondencí, si troufám usuzovat, že to není jen můj zaujatý pohled.

Eva Machourková V čem si myslíte, že by se měla soutěž trochu změnit?

I když AZ-kvíz nikdy nebude a ani nechce konkurovat soutěžím s miliónovými výhrami, přála bych našim vítězům, aby k nim byl AZ-kvízový bankomat štědřejší. Takže – víc peněz.

Co se Vám honí hlavou při přečtení otázky a čekání na odpověď?

Moderování soutěže vyžaduje velkou soustředěnost, a tak si jen někdy v duchu tipuji, jestli ten, komu je otázka určena, bude znát odpověď.

Co se Vám na soutěži líbí?

Jasná pravidla, spád, široký záběr otázek, díky němuž se může o štěstí pokusit opravdu každý.

Přihlásila byste se Vy sama do nějakého soutěžního pořadu?

Já nejsem na rozdíl od účastníků AZ-kvízu příliš soutěživá, takže to není pravděpodobné…

Co Vás za dobu jeho moderování nejvíce zaujalo?

To, že se v poslední době do AZ-kvízu hlásí hodně mladých lidí, a tak se čas od času odehrají před kamerou zajímavé „mezigenerační“ souboje.

Jaký je Aleš kolega?

Zábavný, galantní, spolehlivý – pravý gentleman.

Eva Machourková Co byste na něho prozradila?

Myslím, že to nejpodstatnější zaznělo v odpovědi na minulou otázku.

Jaký typ soutěže Vám osobně na televizní obrazovce chybí?

Já sice momentálně mnoho času na sledování televize nemám, ale z reakcí lidí v okolí i soutěžících ve studiu se zdá, že je nabídka zábavně-vědomostních soutěží v současné době dosti chudá, což může být na druhé straně výzva pro autory…

Co Vám moderování dává?

Možnost uplatnit své schopnosti, setkat se s lidmi, se kterými bych se jinak nepotkala, a protože dostáváme s Alešem hodně milých a děkovných dopisů od diváku AZ-kvízu, tak také příjemný pocit, že jsem třeba někomu u televizní obrazovky zlepšila náladu.

Kdo se Vám z moderátorů líbí?

Z brněnských kolegů určitě Aleš Zbořil a z mimobrněnských osobností mám velmi ráda Marka Ebena.

Kde nabíráte nové síly?

Nějaký pramen živé vody? Tím je pro mě rodina.

Co Vás dokáže nejvíce potěšit?

Pokud se týká AZ-kvízu, tak příjemná atmosféra při natáčení, chytří soutěžící a štědrý bankomat.