
Hroby
21. 8. 2022

I když do Srbska je to od nás jen několik hodin cesty autem, tato země zůstává trochu stranou zájmu českých turistů. Přitom má co nabídnout a některé dějinné epizody ji spojují i s naší historií. Konkrétně třeba období první světové války. Za jedním takovým příběhem se vydali Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

Hroby

Novi Sad
21. 2. 2021

A v poslední reportáži se vydáme do Srbska. Do oblasti Vojvodina a jejího hlavního města, kterým je Novi Sad. Říká se, že je to rozhodně jedno z měst, které stojí za to vidět. Po zhlédnutí reportáže Lukáše Vojáčka se můžete sami rozhodnout, jestli je to pravda. Podíváme se, jak místním ve města žije a jak se například vyrovnali se ztrátou moře po rozpadu Jugoslávie.

Novi Sad

Kosovo
24. 2. 2019

V první reportáži se vydáme do Kosova. Podíváme se třeba do města Prizren, které je prý vůbec nejkrásnějším kosovským městem. Vydáme se na hradby prizrenské pevnosti a projdeme se po starém kamenném mostě. Kromě místních památek, kostelů a mešit ale v Kosovu najdete i jedno neobvyklé místo plné zvláštního moderního umění.

Srbsko: Kosovo

Šarganská osmička
15. 7. 2018

Na jihu Srbska jezdí horská úzkokolejka, která je jediným pozůstatkem rozsáhlé sítě drah protínajících hory Západního Balkánu. Jmenuje se Šarganská osmička, podle unikátního technického řešení, které šplhá horským masivem systémem zatáček a tunelů ve tvaru osmičky. Zdejší malebné prostředí proslavil i Emir Kusturica, který tu natáčel část svých fimů. Úzkokolejkou se projela i Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

Srbsko: Šarganská osmička

Spolujízda
3. 6. 2018

Lucie Radová má dobrodružnou povahu. Sama se vydala přes celý Balkánský poloostrov – jejím cílem byl Istanbul. A jaký způsob cestování zvolila? Spolujízdu. Je to vlastně hodně podobné stopování, jen s drobnou změnou – pomocí internetu si můžete vybrat spolucestující i řidiče. Několik z nich vám Lucie ve své reportáži představí.

Spolujízda v Istanbulu

Kragujevac
8. 9. 2013

Co mají společného černohorský Kotor, srbský Kragujavec a slovenský Trenčín? Spojuje je bezmála sto let stará historie vzpour Čechů a Slováků proti habsburské monarchii. Dodnes se zachovala místa, kde se tyto události odehrávaly. Připomínky tam najdete nejen v muzeích, ale leccos si pamatují i místní lidé. A právě za nimi se vypravil Objektiv.

Kragujevac

Krajané v Kruščici
21. 10. 2012

Čas od času se Objektiv vydá za krajany do nejrůznějších koutů světa. Tentokrát zamířil do srbské Kruščice. Tam si totiž krajané připomněli sto let existence svého katolického kostela. Začátkem minulého století si ho postavili sami, jen z dobrovolných příspěvků a dodnes udržují křesťanské tradice. Na oslavy století svého svatostnánku pozvali krajany z nejrůznějších koutů Srbska. A přijeli i hosté z Česka. Češi v srbském Banátu si jako jedni z mála zahraničních krajanů dosud udržují mateřský jazyk, tradice i vztah k původní víře. Více už v reportáži Šárky Kuchtové a Tomáše Vlacha.

Krajané v Kruščici
