Kora

22. 11. 2015

Víte, co všechno může v Tibetu znamenat slovo Kora? Významů má hned několik. Může to být poutní okruh, nebo naplnění touhy, ale současně třeba i nikdy nekončící cesta. David Jakš vám ve své reportáží prozradí, proč je Kora pro každého Tibeťana tak důležité. A že najít tu nejdůležitější, tu svou Koru, je vlastně v současném světě skoro nemožné.

videoKora
...
video video

Kora

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lhasa

31. 8. 2014

Lhasa – hlavní město Autonomní oblasti Tibet – navštívíme v první reportáži. Je to město, které leží v nadmořské výšce tři a půl tisíce metrů. Ještě ve dvacátých letech minulého století sem měli cizinci vstup zakázán. Dodnes tu prý lámové umějí oživovat mumie svých zesnulých předků. Okolní jeskyně dráždí fantazii archeologů a město samotné je plné tajemství.

videoLhasa
...
video video

Lhasa

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tibet

3. 8. 2008

Jestli se vám na výpravě s Jiřím Márou líbilo, můžeme vám slíbit pokračování. Uvidíte, že se na vozíku dostaneme třeba až do džungle. Ale vraťme se ještě na druhý konec planety – do Tibetu, na vysokohorské pláně, kde ve výškách 3000 metrů nad mořem stále jako před stovkami let žijí nomádi i jejich stáda. Bez nich by nebylo možné v drsné přírodě vůbec existovat a přežít.

videoTibet
...
video video

Tibet

Přejít na obsah dílu


Amdo

27. 7. 2008

Poslední výlet nás zavede do Tibetu, přesněji do oblasti Amdo. Jde o rozlehlé a hornaté území, které bylo dříve součástí takzvaného Velkého Tibetu, dnes je to součást středočínské provincie Kansu. V nadmořské výšce kolem 3000 metrů žijí i dnes především Tibeťané. Turisté tuto pustou krajinu příliš nenavštěvují a tak je to dodnes oblast s nejlépe zachovalou původní kulturou, i když i ta už velmi rychle mizí. My navštívíme i místní, mimořádně významný klášter „žlutých čepic“, jehož sláva dalece přesahuje hranice oblasti Amdo.

videoTibet
...
video video

Tibet

Přejít na obsah dílu