Maaloula

20. 12. 2015

O Sýrii se v posledních době mluví převážné kvůli válce, která tuto krajinu ničí. My teď vyrazíme na místa, kterým se konflikt sice nevyhnul, ale cíl naší cesty bude souviset s Vánocemi. Městečko Maaloula je jedno z posledních míst na světě, kde se zachoval jazyk biblického Ježíše Krista, kterého narozeni budou za několik dní slavit všichni křesťané na světě. V těžko zkoušeném regionu natáčel štáb České televize.

videoMaaloula
...
video video

Maaloula

Mapa

Přejít na obsah dílu


Auranitis

31. 3. 2013

Je to dva roky, co v Sýrii vypukla občanská válka. Místní trpí, země se hodně změnila. Kdysi bývala rájem batůžkářů a studentů Arabštiny. Mohla za to hlavně proslulá laskavost místních obyvatel. Dnes turisté do Sýrie nemíří, jen pár odvážlivců se toulá po opuštěných památkách. Objektiv vás teď zavede na jih země. V antické době bylo toto území - známé i pod názvem Auranitis - tradiční hranicí římské provincie Sýrie. Proto na staré sloupy nebo zbytky amfiteátrů narazíte skoro v každé vesnici.

videoAuranitis
...
video video

Auranitis

Mapa

Přejít na obsah dílu


Palmýra

18. 9. 2011

Uprostřed nekonečné syrsko-arabské pouště byste našli zelenou oázu Tadmor. Známá je ale spíše pod názvem Palmýra, ten jí dali Římané. Ve starověku to byla důležitá zastávka pro karavany, které mířily od Eufratu na středomořské pobřeží. Dnes tu najdete rozsáhlé archeologické naleziště, které si nenechá ujít žádný cestovatel. Tedy ani my, kteří cestujeme s kamerou Objektivu, a tak do Palmýry míříme právě teď. Je to neobyčejně krásné místo, i proto se Palmýře říká Nevěsta pouště, a za malou chvíli si určitě pomyslíte, že toto označení není ani trochu přehnané.

videoPalmýra
...
video video

Palmýra

Mapa

Přejít na obsah dílu


Damašek – mešity

20. 3. 2011

Čeká nás návštěva údajně nejstaršího hlavního města na světě. Míříme do syrského Damašku. Už ve druhém tisíciletí před Kristem město osídlili Aramejci. Ti Damašku tehdy říkali Dům vláhy. Pak se sem stěhovaly i další národy, třeba Řekové, nebo Římané. Největšího rozkvětu se ale Damašek dočkal za vlády Umajjovců, to bylo v 7. století. Z Damašku se stalo doslova centrum Arabské říše. Zajímat nás budou hlavně měšity. A právě z období Umajjovců pochází tamní nejslavnější mešita, nazvaná jak jinak než Umajjovská a leží přímo v samotném centru města. Ale podíváme se nejen tam.

videoSýrie: Damašek - mešity
...
video video

Sýrie: Damašek - mešity

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mrtvá města

30. 1. 2011

Sýrie by se dala možná popsat jako jakési muzeum pod širým nebem. Ať se tady vydáte kamkoliv, vždycky máte co objevovat. Dnes vás pozveme na cestu ze severosyrského Aleppa do nepříliš vzdálené Hamy. Zde se mimo několika hradů rozkládá oblast tak zvaných „mrtvých měst“, která zažila ohromný rozkvět v období byzantské říše. Města byla z neznámých důvodů později opuštěna a tak se do dnešní doby zachovaly pouze jejich působivé ruiny; mnohé vypovídají o pomíjivosti světské slávy.

videoSýrie: mrtvá města
...
video video

Sýrie: mrtvá města

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hrady UNESCO

7. 11. 2010

U historie jsme dnes začali a do historie se vrátíme i v závěru Objektivu s dokumentaristickým týmem Jan Kubka/Roman Šulc. Území dnešní Sýrie se stalo křižovatkou mnoha dávných konfliktů a slavných bitev. Vynechme pro tentokrát Egypťany, Chetity i Peršany. V naší reportáži míříme do doby o něco mladší, do doby, kdy se zde v období vrcholného středověku válčilo o Svatou zemi. Právě z této doby se v severní Sýrii dochovaly tři hrady, které byly zapsány na seznam nejvýznamnějších světových památek UNESCO.

videoSýrie: hrady UNESCO
...
video video

Sýrie: hrady UNESCO

Mapa

Přejít na obsah dílu


Eufrat

3. 10. 2010

Eufrat – řeka, jejíž prameny tkví hluboko v lidských legendách. Je jedním z nejznámějších toků světa, a jak asi každý ví, lemuje spolu s řekou Tigris úrodný pás země, který je jednou z kolébek dějin. Ano, v Mezopotámii vznikly jedny z nejstarších a nejpozoruhodnějších civilizací. Později tvořil Eufrat jednu z východních hranic Římského impéria a byl přirozenou hrází proti rozpínavosti Peršanů. Nezanedbatelná část toku Eufratu dnes připadá Sýrii. My se vydáme právě touto zemí po jeho proudu a prohlédneme si nejvýznamnější z památek na jeho březích.

videoSýrie: Eufrat
...
video video

Sýrie: Eufrat

Mapa

Přejít na obsah dílu


Okolí Hamy

23. 5. 2010

Vedle známých historických míst Izraele Sýrii svět cestovatelů spíš teprve objevuje. Jako všechny země Blízkého východu je ale i ona logickou historickou křižovatkou dávných civilizací a stále se může chlubit neobyčejným množstvím památek ze všech epoch lidských dějin. V reportáži našich stálých přispěvatelů pánů Kubky a Šulce se vypravíme k několika památkám v blízkém okolí Hamy a podíváme se také, jak se dnes žije na ulicích v tomto příjemném městě ležícím na obou březích řeky Orontes. Okolí Hamy patří už od starověku k významným zemědělským krajům a také dnes odsud pochází polovina veškeré syrské úrody brambor, pistáciových oříšků a zeleniny. V neposlední řadě si v Objektivu po čase připomene, jaký význam měly, a co to vůbec jsou, vyhlášené „norie“.

videoSýrie: okolí Hamy
...
video video

Sýrie: okolí Hamy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Damašek

18. 4. 2010

O městě, do kterého se teď společně vypravíme, napsal kdysi jeden středověký cestovatel, že je-li ráj na zemi, je jím bezpochyby Damašek. Ale je-li ráj v nebi, je Damašek jeho pozemským protějškem. Lepší doporučení k návštěvě nějakého místa lze asi těžko vydat. K pozemskému ráji má ale dnešní třímilionové hlavní město Sýrie, které sami obyvatelé velmi důvěrně nazývají zkratkou as-Šám, opravdu daleko. Cestovateli ovšem může metropole nabídnout všechno, co očekává od opravdového orientu. Je také podle všeho jednou z nejstarších metropolí planety, jejíž historie se píše již přes 7 000 let. No a význam města pro světové dějiny ocenilo i UNESCO, když historický střed Damašku zapsalo v roce 1979 na seznam nejvýznamnějších památek světa.

videoSýrie: Damašek
...
video video

Sýrie: Damašek

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bosra, římské památky

14. 3. 2010

Sýrie, město Bosra. Tam nás zavede první reportáž. V tomto městečku až na samotném jihu země skoro na hranicích s Jordánskem se nachází něco, co byste tu pravděpodobně asi vůbec nečekali – římský amfiteátr. A prý je dokonce nejen největší, ale i nejzachovalejší ze všech, co Římané kdy postavili. Jak za malou chvíli uvidíte, tak zvenčí spíš vypadá jako pevnost. Není se co divit, protože i k tomuto účelu kdysi sloužil. A najdete tu i spoustu dalších pozoruhodných míst. Samotná Bosra kdysi bývala jednou z důležitých zastávek na obchodní trase do Indie a Číny, na takzvané Hedvábné stezce.

videoSýrie: Bosra, římské památky
...
video video

Sýrie: Bosra, římské památky

Mapa

Přejít na obsah dílu