
Mizející památky
21. 10. 2018

Dále se podíváme na jihovýchod Turecka a do Sýrie. Tato oblast je velmi bohatá na historické památky, některé ale nenávratně mizí. Například část starého města v Dyiarbakiru zničil zásah armády při potlačení nedávného kurdského povstání. Městečko Hasankeyf, které existovalo už před dvanácti tisíci lety zase skončí na dně přehrady. Více už v reportáži Šárky Kuchtové a Tomáše Vlacha.

Turecko: Mizející památky

Maaloula
20. 12. 2015

O Sýrii se v posledních době mluví převážné kvůli válce, která tuto krajinu ničí. My teď vyrazíme na místa, kterým se konflikt sice nevyhnul, ale cíl naší cesty bude souviset s Vánocemi. Městečko Maaloula je jedno z posledních míst na světě, kde se zachoval jazyk biblického Ježíše Krista, kterého narozeni budou za několik dní slavit všichni křesťané na světě. V těžko zkoušeném regionu natáčel štáb České televize.

Maaloula

Auranitis
31. 3. 2013

Je to dva roky, co v Sýrii vypukla občanská válka. Místní trpí, země se hodně změnila. Kdysi bývala rájem batůžkářů a studentů Arabštiny. Mohla za to hlavně proslulá laskavost místních obyvatel. Dnes turisté do Sýrie nemíří, jen pár odvážlivců se toulá po opuštěných památkách. Objektiv vás teď zavede na jih země. V antické době bylo toto území - známé i pod názvem Auranitis - tradiční hranicí římské provincie Sýrie. Proto na staré sloupy nebo zbytky amfiteátrů narazíte skoro v každé vesnici.

Auranitis

Palmýra
18. 9. 2011

Uprostřed nekonečné syrsko-arabské pouště byste našli zelenou oázu Tadmor. Známá je ale spíše pod názvem Palmýra, ten jí dali Římané. Ve starověku to byla důležitá zastávka pro karavany, které mířily od Eufratu na středomořské pobřeží. Dnes tu najdete rozsáhlé archeologické naleziště, které si nenechá ujít žádný cestovatel. Tedy ani my, kteří cestujeme s kamerou Objektivu, a tak do Palmýry míříme právě teď. Je to neobyčejně krásné místo, i proto se Palmýře říká Nevěsta pouště, a za malou chvíli si určitě pomyslíte, že toto označení není ani trochu přehnané.

Palmýra

Damašek – mešity
20. 3. 2011

Čeká nás návštěva údajně nejstaršího hlavního města na světě. Míříme do syrského Damašku. Už ve druhém tisíciletí před Kristem město osídlili Aramejci. Ti Damašku tehdy říkali Dům vláhy. Pak se sem stěhovaly i další národy, třeba Řekové, nebo Římané. Největšího rozkvětu se ale Damašek dočkal za vlády Umajjovců, to bylo v 7. století. Z Damašku se stalo doslova centrum Arabské říše. Zajímat nás budou hlavně měšity. A právě z období Umajjovců pochází tamní nejslavnější mešita, nazvaná jak jinak než Umajjovská a leží přímo v samotném centru města. Ale podíváme se nejen tam.

Sýrie: Damašek - mešity

Mrtvá města
30. 1. 2011

Sýrie by se dala možná popsat jako jakési muzeum pod širým nebem. Ať se tady vydáte kamkoliv, vždycky máte co objevovat. Dnes vás pozveme na cestu ze severosyrského Aleppa do nepříliš vzdálené Hamy. Zde se mimo několika hradů rozkládá oblast tak zvaných „mrtvých měst“, která zažila ohromný rozkvět v období byzantské říše. Města byla z neznámých důvodů později opuštěna a tak se do dnešní doby zachovaly pouze jejich působivé ruiny; mnohé vypovídají o pomíjivosti světské slávy.

Sýrie: mrtvá města

Hrady UNESCO
7. 11. 2010

U historie jsme dnes začali a do historie se vrátíme i v závěru Objektivu s dokumentaristickým týmem Jan Kubka/Roman Šulc. Území dnešní Sýrie se stalo křižovatkou mnoha dávných konfliktů a slavných bitev. Vynechme pro tentokrát Egypťany, Chetity i Peršany. V naší reportáži míříme do doby o něco mladší, do doby, kdy se zde v období vrcholného středověku válčilo o Svatou zemi. Právě z této doby se v severní Sýrii dochovaly tři hrady, které byly zapsány na seznam nejvýznamnějších světových památek UNESCO.

Sýrie: hrady UNESCO
