Lima

3. 6. 2018

Víte, ve kterém městě v Jižní Americe otevřeli první univerzitu? A které město je jedno z nejsušších na světě? Je to Lima. Pro Objektiv tam natáčel Michal Dvořáček. V Peru toho navštívil samozřejmě mnohem víc. Vezme vás třeba i na místo, kde se lyžuje na písečných dunách.

videoPeru: Lima
...
video video

Peru: Lima

Mapa

Přejít na obsah dílu


Národní park Huascarán

18. 3. 2018

Na závěr vyrazíme na trek v Peru. Navštívíme nádherný Národní park Huascarán, kde nás čekají krásné výhledy na místní přírodu. Dozvíme se ale, že někdy může být pořádně nevyzpytatelná. Ještě předtím se však musíme připravit na výškové rozdíly. A na to neexistují vhodnější místa, než v okolí města Huaráz, které doslova hraje všemi barvami.

videoPeru: Národní park Huascarán
...
video video

Peru: Národní park Huascarán

Mapa

Přejít na obsah dílu


Morčata

17. 1. 2016

Další reportáž by si možná na úvod zasloužila varování, že záběry, které v ní uvidíte nejsou vhodné pro slabší povahy. Hlavně pro vegetariány a milovníky morčat. Jak už jsem ale říkala v úvodu, ne nadarmo se říká jiný kraj, jiný mrav, je to tak. Martin Mikule se v Peru vydal po stopách tamní tradiční pochoutky. A ou je právě morče. Součástí peruánské kuchyně je tenhle hlodavec už několik tisíc let. Domácí mazlíček se z něj stal až v Evropě, kam se dostal právě z Jižní Ameriky.

videoMorčata
...
video video

Morčata

Mapa

Přejít na obsah dílu


Matsesové – Žába Listovnice dvoubarvá

20. 1. 2013

Je před námi poslední výlet do Amazonie mezi indiánský kmen Matsesů. Opět se budeme s Gilbertem plavit po řece divokým pralesem. A víte, čemu indiáni vděčí za svoje fyzické a také psychické schopnosti? Zní to všelijak, jen ne věrohodně, ale je to tak, vděčí za to žábám. A to ne jen tak ledajakým. V češtině se tomuto druhu žab říká Listovnice dvoubarvá, není vůbec snadné jí chytit, indiáni k tomu potřebují velkou dávku trpělivosti a zkušeností. V žádném případě žáby nezabíjejí, to ani náhodou. Více už v reportáži.

videoMatsesové – Žába Listovnice dvoubarvá
...
video video

Matsesové – Žába Listovnice dvoubarvá

Mapa

Přejít na obsah dílu


Matsesové

6. 1. 2013

Po čase se Objektiv opět vrací do Amazonie k indiánskému kmenu Matsesů. V kanoi se budeme plavit pralesem. A průvodcem divokou přírodou nám bude přímo jeden příslušník kmene Matsesů Gilbert. Ukáže vám, jak se správně nocuje v divoké přírodě, na co dávat pozor. Jak správně postavit přístřešek pro pohodlný spánek a vypravíme se i na lov. A tušíte, čeho nebo koho se indiáni kmene Matsesů bojí? Chvíli budete mít pocit, že nic takového snad ani existovat nemůže, ale není to tak. Možná budete překvapeni, že doslova hrůzu v nich vyvolává poměrně nevinné zvíře - amazonský delfín. Proč tomu tak je? Více už v reportáži.

videoMatsesové
...
video video

Matsesové

Mapa

Přejít na obsah dílu


Titicaca

8. 5. 2011

Vysokohorské jezero Titicaca má rozlohu více než 8 tisíc kilometrů čtverečních. Z toho 5 tisíc patří Peru, zbytek Bolívii. Bezesporu tamní největší atrakcí jsou plovoucí ostrovy spletené z rákosových rohoží. Žijí tu údajní potomci dávného indiánského kmene Uruů. Ti prý dovedli z rákosu stavět i čluny. Světoznámý cestovatel a badadel Thor Heyerdal si při pohledu na tato plavidla uvědomil, že podobné loďky viděl na staroegyptských malbách. Jeden člun si nechal postavit, aby dokázal, že Afričané mohli na podobných lodích doplout do Jižní Ameriky.

videoTiticaca
...
video video

Titicaca

Mapa

Přejít na obsah dílu


Islas Ballestas a Nazca

14. 11. 2010

Na závěr pro vás máme trochu tajemna. Vypravíme se do Peru. Jde o dodnes nerozluštěnou záhadu takzvaných geoglyfů. O co přesně jde? Pouštní planina Nazka je doslova poseta nejrůznějšími liniemi, geometrickými útvary, a především úchvatnými kresbami zvířat. Mnozí neváhají a o tomto koutu světa mluví jako o nejpůsobivější obrazové galerii na světě. Dodnes se vědcům nepodařilo objasnit, k jakému účelu geoglyfy sloužily, když jsou viditelné pouze z ptačí perspektivy. Jedno se ale ví – zanechali je po sobě indiáni předinské civilizace Nazca, to je ale zatím vše.

videoPeru: Islas Ballestas a Nazca
...
video video

Peru: Islas Ballestas a Nazca

Mapa

Přejít na obsah dílu


Arequipa a Colca

24. 10. 2010

V Objektivu zamíříme do Jižní Ameriky do Peru. Je před námi další zastavení z cest režiséra a kameramana Vladimíra Tokana. Vydáme se do úrovně hodně přes 2 tisíce metrů nad mořem. Tady už na našince nemusejí zabírat ani koka ani konvenční preparáty a podobně jako Vladimír mají co dělat s výškovou nemocí. Ta se ale na následující reportáži naštěstí nijak nepodepsala, a tak vás teď vezmeme přes druhé největší město v zemi – Arequipu – do jedné z nejhlubších proláklin na planetě, kaňonu Colca.

videoPeru: Arequipa a Colca
...
video video

Peru: Arequipa a Colca

Mapa

Přejít na obsah dílu


Machu Picchu

10. 10. 2010

Středem říše Inků a doslova pupkem jejich světa kdysi bývalo Cuzko. Každý, kdo něco znamenal, se tam musel alespoň jednou podívat. Dnešní podobu mu dali Španělé, když do města v 16. století vtrhli s cílem šířit křesťanství. Bourali pohanské chrámy a namísto nich stavěli honosné paláce a bohatě zdobené kostely. Asi 80 kilometrů na severozápad od Cuzka se nachází jednoznačně nejslavnější inská památka, legendární Machu Picchu, opředené řadou legend a mýtů. Asi se ani není co divit, že v roce 2007 bylo Machu Picchu vybráno při celosvětovém hlasování mezi 7 novodobých divů světa.

videoPeru: Machu Picchu
...
video video

Peru: Machu Picchu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lima

26. 9. 2010

Dnes devítimilionovou Limu, metropoli Peru, založil už v roce 1535 španělský dobyvatel Francizco Pizarro. Město králů, jak se tehdy Limě říkalo, se začalo rychle rozrůstat. Jeho střed zaplnily honosné paláce s dřevěnými balkóny a bohatě zdobené kostely. Mnohé z těchto staveb jsou zapsány na seznamu UNESCO. My se s Objektivem podíváme na jednu tamní slavnost - a sice peruánskou oslavu Svátku práce. V ulicích Limy můžete potkat třeba náboženské procesí nebo průvod pestře krojovaných tanečnic a hudebníků.

videoPeru: Lima
...
video video

Peru: Lima

Mapa

Přejít na obsah dílu