Arandu

10. 2. 2019

Bohunka Fraňková nás teď vezme do Pákistánu. Jak žijí lidé v horské vesnici, která leží v nadmořské výšce 3000 metrů? Jak tam tráví zimu, když teplota venku klesne až na mínus 40 stupňů Celsia? Tohle všechno se dozvíte v její reportáži.

videoArandu
...
video video

Arandu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Siačen

27. 7. 2014

Tentokrát navštívíme jeden z nejviditelnějších symbolů nenávisti mezi Indií a Pákistánem. Řeč je o oblasti Siačen, těžko přístupné horské lokalitě na indicko-pákistánském pomezí. Jak ale sami uvidíte, zároveň je to úžasná oblast, kde obyčejní muslimové, budhisti a hinduisti žijí jako dobří sousedi.

videoSiačen
...
video video

Siačen

Mapa

Přejít na obsah dílu


Cesta do Indie III

11. 9. 2011

Pozemní cesta na východ je proti letadlu velmi levná. Samotná doprava z Prahy až na indické hranice vás přijde jen asi na čtyři tisíce korun. Jídlo a hotely jsou v Asii doslova za hubičku. Pokud se ale tudy vydáte na jaře a v létě, budete se na rozpálených pouštích Íránu a Pákistánu smažit stejně, jako naši poutníci. Čtvrtému horko nevadí, to jste si už asi všimli. Je totiž vyroben z vulkanizované gumy. Takže je před námi poslední část jejich dobrodružství.

videoCesta do Indie III
...
video video

Cesta do Indie III

Mapa

Přejít na obsah dílu


Řemesla

14. 8. 2011

Mlynář, švec, krejčí, řezbář, pekař… to jsou řemeslníci, o kterých v Evropě čteme hlavně dětem v pohádkách. Jich práce u nás zmizela za zdi továren, z velké části je nahradily stroje. V zemi, jako je Pákistán, mají ale řemeslníci jiné postavení. Jejich dovednosti jsou tu stále nepostradatelnou součástí každodenního života. Dojít si k pekaři několikrát denně pro teplý chléb je tu stejnou samozřejmostí jako u nás zajet si pro rohlík do supermarketu.

videoŘemesla
...
video video

Řemesla

Mapa

Přejít na obsah dílu


Móda

17. 7. 2011

Když přijede Evropan do Pákistánu, čeká ho v rámci kulturní rozdílnosti nejedno překvapení. První věc, kterou musí nutně řešit je vhodný oděv. U mužů nejde o nic složitého - stačí zapomenout na šortky, obléknout dlouhé kalhoty a ideálně košili. Zato ženy, ty to mají trochu složitější. Místní tradici se musí přizpůsobit mnohem víc. Jednoduše jde o to, aby oděv příliš neodhaloval žádnou část těla. Dlouhé nohavice a rukávy jsou nutností, šátek přes hlavu bonusem. A jak říká novinářka Tereza Engelová, nejpraktičtější je si hned po příjezdu do země pořídit něco podle místní módy. To aby člověk nevypadal jako strašák. Jak na to? To už vám prozradí sama Tereza a na pomoc si vzala svou pákistánskou kamarádku.

videoPákistán: móda
...
video video

Pákistán: móda

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pandžáb

20. 3. 2011

Pákistán - jedna z oblíbených destinací horolezců a milovníků hor, se potýká s odlivem turistů. Kvůli islámskýcm radikálům tu totiž přestalo být bezpečno. A letos zemi zasáhla další pohroma - povodně. Svým rozsahem jde o jednu z největších přírodních katastrof v novodobé historii. Reportér ČT Tomáš Vlach prožil měsíc v provincii Pandžáb, která leží v nížinách v okolí středního toku Indu. Spolu s ním teď můžete nahlédnout do života lidí na venkově v Pákistánu. Dostanete se tak na místa, kam za normálních okolností žádní cizinci nejezdí.

videoPákistán: Pandžáb
...
video video

Pákistán: Pandžáb

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hunza

3. 5. 2009

V další reportáži vás Objektiv zavede do země, které se v posledních letech turisté spíš vyhýbají. Podíváme se na sever Pákistánu. V souvislosti s politickým vývojem v sousedním Afghánistánu se většina cestovatelů bojí o svou bezpečnost. Ale nebojte, v naší reportáží o život rozhodně nepůjde. Dříve nezávislé horské království, které se jmenuje Hunza, je totiž proslulé svou pohostinností a také nádhernou přírodou. A pozor! Zdejší lidé prý znají recept na dlouhověkost!

videoPákistán: Hunza
...
video video

Pákistán: Hunza

Mapa

Přejít na obsah dílu


Na cestě za Ujgury

13. 7. 2008

S Karákoramskou dálnicí se rozloučíme v Říši středu. Po více než tisíc kilometrů dlouhé horské spojnici pákistánského Rawálpindí a čínského Kašgaru překročíme pohraniční sedlo Khundžeráb. Nahlédneme do provincie Ujgurů a nabídneme něco z pomalu mizející atmosféry hrdého národa.

videoPákistán a Čína – na cestě za Ujgury
...
video video

Pákistán a Čína – na cestě za Ujgury

Přejít na obsah dílu


V horách

13. 7. 2008

Karákoramská dálnice nás teď zavede do nejodlehlejších oblastí pákistánského pohraničí. Vydáme se do regionu, který má pohnutou historii i současnost a láká horaly z celého světa svými osmitisícovými vrcholy. Zdejší horská údolí na významné obchodní stezce se ale stávají cílem západních turistů jen velmi zřídka. Přírodní a kulturní zajímavosti tady přitom čekají doslova na každém kroku.

videoPákistán – v horách
...
video video

Pákistán – v horách

Přejít na obsah dílu


Karakoram Highway

13. 7. 2008

Dnes nás tedy čeká putování severním Pákistánem a západní Čínou. Tyto dvě asijské země spojuje horská silnice, vzletně zvaná Karákoramská dálnice. Po strategické tepně, která vystoupá do nadmořské výšky bezmála 5 kilometrů, projely první náklaďáky už v roce 1978. Západním cestovatelům byla otevřena ale až v roce 1986. Od té doby je Karákoramská dálnice s kódovým označením N35 považována za nejkrásnější a nejromantičtější projížďku na naší planetě.

videoPákistán – Karakoram Highway
...
video video

Pákistán – Karakoram Highway

Přejít na obsah dílu