Sloní sirotčinec

4. 11. 2018

V Objektivu jste zvyklí, že vás reportáže často vezmou na neobvyklá místa. Že se naši spolupracovníci s kamerou vydávají tam, kam se běžný turista nepodívá. I dnes pro vás jednu takovou reportáž. Náš spolupracovník Jan Svatoš pro Objektiv natáčel v Keni, ve sloním sirotčinci. Jak se tam sloni dostanou? Kdo a jak jim tam pomáhá? A vrátí se zpět do divoké přírody?

videoKeňa: Sloní sirotčinec
...
video video

Keňa: Sloní sirotčinec

Mapa

Přejít na obsah dílu


Růže

8. 3. 2015

Pokud potřebujete květinu pro svou ženu, podívejte se na následující reportáž, tam bude květin víc než dost. Míříme na jednu farmu do Keni a možná vás překvapí, že právě odtud posílají růže téměř do celého světa.

videoRůže
...
video video

Růže

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nosorožci III

27. 2. 2011

Zoologové pevně věří, že projekt na záchranů nosorožců bílých bude úspěšný. A tento vzácný druh zvířat se podaří zachránit. V zajetí se zvířata nedařilo rozmnožit. V jejich přirozeném prostředí by se to podařit mohlo. V poslední reportáži vám teď podrobně představíme projekt na záchranu těchto zvířat – dostal jméno „Poslední šance na přežití“ a pracují na něm vědci z několika zemí. Jak vypadá jejich práce? A co obnáší práce v rezervaci?

videoKeňa: nosorožci III
...
video video

Keňa: nosorožci III

Přejít na obsah dílu


Nosorožci II

27. 2. 2011

Samci nosorožce bílého Súdán a Suni a samice Nájin a Fatu – to je naše slavná čtveřice. Jak se jim za poslední rok v Africe vedlo? Jaký pro ně byl návrat do jejich přirozeného prostředí, jak to všechno zvládli? Dokumentarista Jiří Bálek jejich příběh sleduje od samého začátku, takže asi jako jeden z mála má o zvířatech opravdu dokonalý přehled. Jak vůbec samotný transport probíhal? Jak dlouho se na něj zvířata připravovala a jaké byly jejich první kroky na africké půdě? Jak dlouho trvalo než si nosorožci zvykly na novou stravu, nebo na zcela jiný výběh než jaký měli v zoo ve Dvoře Králové? Nebylo to jednoduché, to tedy v žádném případě.

videoKeňa: nosorožci II
...
video video

Keňa: nosorožci II

Přejít na obsah dílu


Nosorožci I

27. 2. 2011

Nejvzácnější nosorožci na planetě – to jsou severní bílí nosorožci. Poslední čtyři jedinci, kteří jsou schopni rozmnožování teď žijí v Keni, v rezervaci Ol Pejeta. Možná si vzpomínáte na jejich převoz ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové. V Objektivu jste měli možnost celou tuto náročnou akci podrobně sledovat. A tehdy jsme vám také slibovali, že se osudu vzácných zvířat budeme i nadále věnovat. Tak tedy plníme slib. Vyrážíme do Keni. Jak ukazují poslední zprávy, tak šance na záchranu těchto vzácných nosorožců se převozem do Afriky podstatně zvýšila.

videoKeňa: nosorožci I
...
video video

Keňa: nosorožci I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sklárna

25. 7. 2010

A na závěr pro vás máme jeden obdivuhodný příběh mladé ženy z Evropy, kterou uchvátila Afrika. Když se sem Nani Crozeová poprvé vypravila se svým mužem, už se nevrátila. Naopak tam začala budovat něco neuvěřitelného v nepředstavitelně náročných podmínkách. Sklárnu. Nezní to možná nijak zvláštně, ale představte si, že někde budujete něco, pro co nemáte ani ty nejzákladnější podmínky. Povedlo se. A možná to bude znít až neuvěřitelně, ale uprostřed Afriky se díky ní vyrábějí poháry, džbány, i vázy inspirované vzory ze středověkých Čech. Více už v následující reportáži.

videoKeňa: sklárna
...
video video

Keňa: sklárna

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ol Pejeta

14. 2. 2010

Poměrně nedávno se o České republice mluvilo snad ve všech světových médiích. Jistě dobře víte proč. Bylo to kvůli transportu vzácných bílých nosorožců ze Dvora Králové do Keni. Vy teď máte jedinečnou možnost celou akci sledovat doslova krok po kroku. Dokumentarista Jiří Bálek jako jediný z českých novinářů měl tu možnost sledovat celý přesun na vlastní oči. A s vámi – diváky Objektivu – se teď podělí o zážitky. Na nosorožce čekal v keňské rezervaci Ol Pejeta, a tak se podívejte, jak se jim tam daří.

Jak jistě víte ze zpravodajství ČT, tak osud českých nosorožců sleduje i kolega Tomáš Šponar. Veškeré podrobnosti najdete na webu ČT24, a brzy se můžete na další reportáže těšit i v Objektivu.

videoKeňa: Ol Pejeta
...
video video

Keňa: Ol Pejeta

Mapa

Přejít na obsah dílu


IV. díl: Keňa a Tanzánie

31. 1. 2010

A jsou opět tady – žlutí trabanti, kteří si to brázdí napříč Afrikou. Máme pro vás další příhody dobrodružné české expedice. Nejprve malá rekapitulace: už jsme s nimi navštívili třeba Alžírsko, Egypt, Súdán nebo Etiopii. Dnes projedeme hlavně Keňu a Tanzánii – i když s jízdou po tamních silnicích měla autíčka velké problémy. Nejprve se ale ještě krátce zastavíme v Etiopii – expedici tam v Šašamane pohostil přímo sám král všech rastafariánů. A podávala lahodná etiopská káva.

videoAfrika: Trabantem napříč (IV) Keňa a Tanzánie
...
video video

Afrika: Trabantem napříč (IV) Keňa a Tanzánie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sklárna

30. 8. 2009

A teď s Michalem zamíříme do Arfiky. Má pro nás obdivuhodný příběh jedné Evropanky, kterou Afrika uchvátila. Když se tam v mládí poprvé vypravila se svým mužem, už se nevrátila. Naopak – začala budovat něco neuvěřitelného v nepředstavitelně náročných podmínkách. Sklárnu. Nezní to možná nijak zvláštně, ale představte si, že někde – v jejím případě v africké Keni – budujete něco, pro co nemáte ani ty nejzákladnější podmínky. Nani Crozeová se ale nezalekla ani toho. Její životní příběh je skutečně tak trochu pohádkou. Více už Michal Kubal.

videoKeňa: sklárna
...
video video

Keňa: sklárna

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sklárna

19. 4. 2009

Objektiv Osobně a náš zpravodaj Michal Kubal. Tentokrát na stopě zázraku. Ne, prosím, to nemá být naleštěný a senzací navoněný titul pro reportáž, ale pokus o co nejpřesnější popis příběhu, který zahrnuje nesmírný kus odvahy, fantazie, umění a nadto má dobrý konec. Představte si pustinu kdesi v africké Keni, do které přijde mladá Evropanka. Založí sklárnu, která prosperuje, dokáže vyrobit špičkové zboží s minimem prostředků z recyklovaných surovin, dává práci mnoha lidem a živí dokonce školu. To se nedá vyprávět – to se musí vidět.

videoKeňa - sklárna
...
video video

Keňa - sklárna

Mapa

Přejít na obsah dílu