Bagan

9. 6. 2019

Barma, dnes Myanmar, je jeden z nejchudších států světa. Najdete tu ale množství pokladů. Jedním z nich je Bagan – chrámové město, které patří mezi nejúchvatnější místa tohoto státu.

videoBarma: Bagan
...
video video

Barma: Bagan

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zajímavosti

17. 3. 2019

Myanmar je země množství chrámů a obrovských soch. Žijí tu ženy, které si krk zdobí zlatými obručemi. Dlouhé období tento stát pod vojenskou správou upadal v mezinárodní izolaci. Dodnes tu Rohingové i muslimové čelí útlaku. Stát se jen pomalu otevírá zahraničním turistům. Do země s pohnutou minulostí i přítomností se podíval Miloš Brunner.

videoBarma: Zajímavosti
...
video video

Barma: Zajímavosti

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jezerní lidé

16. 9. 2018

V první reportáži navštívíme jezerní lidi. Žijí v Myanmaru na březích horského jezera Inle. Čekají nás fascinující plovoucí zahrady, kde pěstují zeleninu. Místní obyvatelé i rybáři, kteří při práci vypadají jako akrobati. V reportáži Miloše Brunnera.

videoBarma: Jezerní lidé
...
video video

Barma: Jezerní lidé

Mapa

Přejít na obsah dílu


Země tisíců pagod

29. 4. 2018

Hned na úvod vyrazíme do Myanmaru. Reportáž Miloše Brunnera nás zavede na místa, která jsou posvátná pro všechny buddhisty. Navštívíme nejenom chrámy, ale i místní obyvatele.

videoBarma: Země tisíců pagod
...
video video

Barma: Země tisíců pagod

Mapa

Přejít na obsah dílu


Život v Barmě

11. 9. 2016

V reportáži Markéty Nešlehové uvidíte to nejkrásnější z této země. A také to nejposvátnější pro všechny buddhisty. Chrám, který by měl každý z nich navštívit alespoň jednou za život. Uvidíte ale i to, jak žijí místní lidé a vypravíme se i na tržiště, kde seženete všechno potřebné i nepotřebné.

videoBarma: život v Barmě
...
video video

Barma: život v Barmě

Mapa

Přejít na obsah dílu


Putování po Barmě

1. 9. 2013

Startujeme v jihovýchodní Asii, přesneji v Barmě. Vojenská junta začala před lety této zemi říkat Myanmar, tento název se koneckonců už před staletími také používal. Barma ale v moderní době zůstala Barmou, a to nejen proto, že Barmánci tvoří nepominutelnou část obyvatel země, název se stále oficiálně používal v části demokratického světa mimo jiné jako nesouhlas s násilím orwelovské armádní diktatury. A to i přesto, že předcházející úplný oficiální název státu zněl Barmská svazová socialistická republika. Dost už ale nudného místopisu pojďme do Barmy takové, jaká je…

videoPutování po Barmě
...
video video

Putování po Barmě

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mandalay

30. 6. 2013

Mostů, které mají přídomek nej, jsou na světě desítky. Ten, který nese označení nejdelší týkový most světa, hledejte v Barmě, v romantickém, historického městě Amarapura v provincii Mandalay. Tahle úžasná stavba nespojuje jen dva protilehlé břehy jezera, nýbrž je místem, kde se už bezmála 200 let denně scházejí mniši, farmáři i rybáři ze širokého okolí. Tohle místo totiž skutečně spojuje různé světy a místní lidé o něm tvrdí, že pozitivní energie tu doslova stříká z hladiny jezera.

videoMandalay
...
video video

Mandalay

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hora

24. 3. 2013

Slyšeli jste někdy o tajemných Nátech? Pravděpodobně ne. A vidíte - v Barmě zná tyto nadpřirozené bytosti snad každé malé dítě. Není divu, v legendách jsou zakořeněny už od 11. století, kdy je za své přijali i buddhističtí mniši po celé Barmě. Jejich mytickým domovem je okolí hory Popa ve střední Barmě. Ale žádné obavy - pokud dodržíte pár jednoduchých doporučení, můžete na ni vystoupit i vy a proč ne rovou s námi v Objektivu?

videoHora
...
video video

Hora

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jezero Inlé

13. 1. 2013

Prakticky všichni turisté, kteří dorazí na světoznámé jezero Inlé v Barmě, přijíždějí jen kvůli místním rybářům, které proslavil jejich originální styl pádlování nohou. Davy turistů projedou na rychlých lodích pár plovoucích vesnic, nafotí stovky snímků rybářů a většinou hned druhý den odjíždějí. Jenže místní, kteří kolem jezera žijí si dodnes zachovali řadu původních řemesel, nebo zcela originální způsob, jak přímo na hladině jezera pěstovat zeleninu.

videoJezero Inlé
...
video video

Jezero Inlé

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zlatá skála

14. 10. 2012

V poslední reportáži nás čeká Barma a jedno z jejích nejposvátnějších míst. Zlatá skála, pagoda, která není jen pamětihodná, ale taky pohledná. Unikátní kamenný útvar, který může být stejnou alegorií Boží milosti jako nesmírné křehkosti rovnováhy stvoření. V následujících minutách ale mimo uvidíte, že lidé k této poezii ducha a přírody dokážou přistupovat v pravdě pragmaticky.

videoZlatá skála
...
video video

Zlatá skála

Mapa

Přejít na obsah dílu