Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše
Nepál

Káthmándú

V první reportáži se dnes vypravíme do Nepálu, přesněji do hlavního města Káthmándú. Podle jedné staré pověsti přesně tam, kde se teď nachází město, bylo kdysi jen velké jezero a v jeho středu kvetl lotosový květ. Jeden z hinduistických bohů se prý rozmáchl mečem, rozťal horu a jezerní voda odtekla. A právě na vodu a s ní spojené problémy se ve své reportáži zaměřil Martin Mykiska. Hlavním problémem Káthmándú se totiž stalo jeho přelidnění, které negativně ovlivnilo rozvody pitné vody.

videoKáthmándú
...
video video

Káthmándú

Mapa

Rusko

Pereslavl a Jurijev

Opolí nebo také Zálesí je zemědělský kraj v rozsáhlé oblasti severovýchodně od Moskvy. V raném středověku tu existovalo knížectví Jurie Dolgorukého, který byl posledním faktickým vládcem Kyjevské Rusi a zakladatelem Moskvy. Z této dávné doby se ve dvou nejstarších městech Zálesí – v Pereslavlu Zálesském a Jurijevu Polském, dochovaly unikátní chrámové stavby. A právě ty si teď s Objektivem podrobně prohlédneme.

videoPereslavl a Jurijev
...
video video

Pereslavl a Jurijev

Mapa

Indonésie

Palmy na Borneu

Poměrně nedávno jsme vám v Objektivu ukázali krásy Bornea. Dnes se tam vracíme znovu, zaměříme se ale na jeden nepřehlédnutelný fenomén současné krajiny tohoto ostrova a na problémy s tím související. Jde o plantáže palmy olejné. Pěstování palmy je vysoce ziskové, zároveň je to ale nejvážnější hrozba pro tropické přírodní ekosystémy. Problém je to obšírný – Objektiv vám nabízí pohled Michala Gálika. Autor reportáže se problematikou dlouhodobě zabývá.

videoPalmy na Borneu
...
video video

Palmy na Borneu

Mapa

Stopáž25 minut
Rok výroby 2014
 ST