28 minut

16. února 2014

Část: Soul

Obsah dílu

Rusko: Sibiř — Čína: Tchaj-šan — Jižní Korea: Soul

Části dílu

00:56
Sibiř
  Ze Zábřeha na Moravě až na konec světa, přesněji až na Novosibirské ostrovy ve stopách dobrodruha Jana Eskymo Welzla. V Objektivu to nebude poprvé, kdy se s partou jeho rodáků vydáváme na cesty. Kamera Martina Strouhala už mimo jiné zachytila Welzlův odkaz na severu Ameriky. To, co nás čeká tentokrát, se pak dá stručně popsat jako svéráz drsného ruského severu. Jakmile staneme tváří v tvář tamním podmínkám a rozměrům, musíme zas a znovu před Welzlem, který byl údajně na ostrovech taky náčelníkem a soudcem, hluboko smeknout.
  10:06
  Tchaj-šan
   Pravděpodobně víte, že Říše středu má svých pět posvátných hor. Vrcholy, rozeseté po celé Číně se svou symbolikou vážou jak k praxi taoismu tak i k buddhismu a jejich význam vyrostl především v historických imperiálních érách. Hora Tchaj-šan je pak z tohoto úhlu považována zcela nejdůležitější. Zdobí ji řada památek a dnes celý komplex patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Přes zjevnou důležitost i krásu nebo spíše právě pro ně se pak v Číně vžilo rčení: „Pro oči nevidí horu Tchaj-šan“. Nám tedy na cestu nejen k úpatí patnáct set metrů vysokého vrcholu přeju, abychom nebyli zahledění jen a jen do sebe.
   17:47
   Soutěž
    18:26
    Soul
     Pokud i vás, pravděpodobně mimoděk, před časem zasáhnul hit Gangnam Style, pak vězte, že právě teď ho možná vezmete na milost. My se totiž do luxusní čtvrti Gangnam v korejské metropoli Soulu vypravíme osobně, ovšem nejen tam. Megapole, jejíž pouhé jádro má tolik obyvatel, co celá Česká republika, skýtá vedle luxusu také ukázkové lekce ze špičkové architektury a nápaditého designu. Město, které naposledy dostalo opravdu težké údery během Korejské války, dnes nabízí rovněž četné historické exkurze a památky. Ovšem pozor, Soul je všecko, jen ne skanzen. Proto, že se neustále a překotně vyvíjí, není žádná jeho návštěva vlastně zcela stejná jako ta předcházející.
     Přehrát celé video
     Stopáž28 minut
     Další díl
     23. února 2014

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám