Objektiv

13. říjen 2013

28 minut

13. říjen 2013

Obsah dílu

Gruzie: Abcházie — Řecko: Kos – Hippokrates — Velká Británie: Skotská vysočina

Části dílu

00:57
Abcházie
  Je to úchvatný kraj světa ovšem s nepříznivým osudem. Kdysi měla Abcházie svůj věhlas jako sovětská riviéra, rekreovaly se tu na dva miliony turistů ročně. Začátkem 90. let vláda vyhlásila nezávislost a jako odpověď přišla válka s Gruzií, země se z ní nevzpamatovala dodnes. Dnešní Abcházie je malým, ale hrdým státem. Stále sice patří formálně ke Gruzii, zakládá si ale na své samostatnosti, i když kromě Ruska, Venezuely a Nikaraguy ji skoro nikdo neuznal. Jak se tam žije a cestuje? O tom už více v reportáži Tomáše Vlacha.
  09:41
  Kos – Hippokrates
   Vracíme se po týdnu na řecký Kos – třetí největší ostrov souostroví Dodekanesos. Kvůli své strategické poloze byl v minulosti cílem mnoha dobyvatelů, kteří zde zanechali nesmazatelné stopy. Jeho nejznámějším rodákem je Hippokrates, otec moderní medicíny. Na Kosu založil už v 5. století př. Kr. věhlasnou lékařskou školu. Hippokratův duch vane ostrovem dodnes; před několika málo lety například vyrostlo na Kosu pozoruhodné kulturní centrum „Hippokratova zahrada“.
   17:43
   Skotská vysočina
    A závěr je před námi je cesta do nitra divoké Skotské vysočiny, o které Karel Čapek ve svých Anglických listech píše, že každá hora se tu jmenuje Ben, každé údolí Glen a každý člověk Mac. Uvidíte, že toho bude nakonec mnohem více, jak nám dokáže náš současník, spolupracovník Objektivu – taky Čapek, ovšem Miroslav.
    26:12
    Soutěž
     Přehrát celé video
     Stopáž29 minut
     Další díl
     20. říjen 2013

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám