Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše
Španělsko

Lanzarote

Nejseverovýchodněji položeným ostrovem autonomního území Španělska – Kanárského souostroví je Lanzarote. Jeho povrch převážně pokrývají sopky a lávová pole. Přesto je zdejší půda velmi úrodná. Daří se tu zejména vinné révě. A právě rozsáhlé vinice s charakteristickými půlkruhovými zídkami se ve zdejší krajině výrazným způsobem podepisují. S drsnou sopečnou krajinou pak často citlivě ladí architektura měst a vesnic. Velkou měrou se na tom podepsal zejména jeden člověk – umělec a architekt Césare Manrique.

videoLanzarote
...
video video

Lanzarote

Mapa

Filipíny

Přežití v džungli

Teď poněkud přitvrdíme. Nabízíme kurz přežití v tropické džungli. To, co museli kdysi absolvovat povinně američtí vojáci v rámci svého výcviku pro boje ve Vietnamu, je dnes k mání za peníze na Filipínách. My vám samozřejmě nemůžeme v jediné reportáži naservírovat kompletní menu, ale ukážeme alespoň pár vychytávek, jak vyjít jen s tím, co nabízí drsná, ale štědrá příroda tropů jihovýchodní Asie.

videoPřežití v džungli
...
video video

Přežití v džungli

Mapa

Írán

Persepolis

Persepolis člověka změní, napsal známý americký archeolog Arthur Pope. To je možžná trochu přehnané tvrzení, určitě pro toho, kdo zavítá na toto místo jako řadový turista. Na druhou stranu na vás ale při pohledu na zbytky největšího královského paláce své doby určitě dýchne pravá perská historie. Pojďte se tedy společně s reportérem Milanem Šímou a jeho sympatickou íránskou průvodkyní podívat na největší palácový komplex starověku.

videoPersepolis
...
video video

Persepolis

Mapa

Kambodža

Údolí tisíce lingamů

Také v závěrečné reportáži zůstaneme u architektury a památek, ovšem vrátíme se do pralesů jihovýchodní Asie. Filipíny vystřídá Kambodža a odkaz perských králů vyměníme za monumenty dávných khmerských civilizací. Budeme putovat asi 25 kilometrů na sever od proslulého hlavního chrámového komplexu Angkor. Míříme na místo, kterému se říká údolí tisíce lingamů, tedy k tradičním hinduistickým symoblům mytického stvoření a plodnosti.

videoÚdolí tisíce lingamů
...
video video

Údolí tisíce lingamů

Mapa

Stopáž28 minut
Rok výroby 2013
 P ST