Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše
Slovensko

Vysoké Tatry

A s Objektivem opět míříme do hor, tentokrát na Slovensko. Zatímco v létě počet Čechů v Tatrách spolehlivě válcuje ostatní zahraniční turisty, za zimní zábavou míří spíš do Alp. Slováci ale do svých hor v posledních letech hodně investovali a i západní sousedé se tak do někdejší vlasti začínají vracet. Co Vysoké i Nízké Tatry v zimě nabízejí, se Objektiv rozhodl podrobně prozkoumat. A začneme ve Vysokých Tatrách. Tereza Kručinská se s vámi podělí o své zážitky. Věřím, že byla trochu nervózní při jízdě lanovkou na Lomnický štít. Tam totiž nikdy nevíte, jestli vám bude počasí přát a dostanete se zpátky dolů.

videoVysoké Tatry
...
video video

Vysoké Tatry

Mapa

Itálie

Mramor

Už od antických dob je Carrara v severním Toskánsku centrem těžby mramoru. Carrarský mramor má zářivě bílou barvu a oblíbený byl snad mezi všemi známými sochaři historie. Objektiv vás teď zavede přímo do mramorových lomů. Těžba mramoru je v Itálii snad úplně jediným povoláním kde nemají žádnou šanci ženy a ani cizinci. Dokonce tam prý neexistuje ani žádná škola, kde byste se tohle povolání mohli naučit. Zkrátka se dědí z generace na generaci. Mramor je navíc velmi křehký, takže se při těžbě nepoužívá žádné odstřelování, jak byste v lomech možná čekali. Bloky kamene se musí ze skály vyřezávat a práce to není vůbec snadná.

videoMramor
...
video video

Mramor

Mapa

Rakousko

Museumsquartier

V následující reportáži vám nabídneme přímo koňskou dávku kultury a umění. Tak silnou koncentraci múz najdete přímo v centru Vídně. Výstavu objektů světelného mága Dana Flavina, výběr uměleckých děl s názvem Nazí muži, muzeum a trikové studio, věnované výhradně dětem. To je pouhý zlomek nabídky z rozmanitého menu umělecké enklávy Museumsquartier, která patří k těm největším na světě. V prostoru bývalých císařských koníren, na území 60 tisíc metrů čtverečních, se galerie, muzea, divadla, kino a taneční studio mísí s kavárnami, restauracemi a obchody. Muzejní čtvrť je zkrátka příjemné místo, kam se Vídeňané chodí nabít a uniknout před shonem všedních dnů.

videoMuseumsquartier
...
video video

Museumsquartier

Mapa

Stopáž28 minut
Rok výroby 2013
 P ST