30 minut

11. listopadu 2012

Obsah dílu

KLDR: Putování — Ukrajina: Sokolovo — Švýcarsko: Vlaky

Části dílu

01:02
Putování
  Dálnice bez aut, které jsou vlastně přistávacími drahami pro vojenská letadla, všudypřítomná armáda, bezmezně ovládané civilní obyvatelstvo - ano, taková je Korejská lidově demokratická republika. Izolovaná země plná tajemství. Její nový vůdce Kim Čong Un ji ale pomalu otevírá světu. A pokud se do Severní Koreje dostanete, poznáte, že přesto přeze všechno má tahle spící kráska co nabídnout. Naší cestu začneme v hlavním městě Pchjongjangu. Uvidíte i 75metrový vodopád Kunk či, anebo královské hrobky, které jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.
  06:37
  Sokolovo
   A teď míříme na Ukrajinu, konkrétně do jedné vesnice, která se na první pohled nijak zvlášť neliší od těch ostatních. Pro české dějiny má ale mimořádný význam. Tou vesnicí je Sokolovo. V březnu tomu bude 70 let, co tu českoslovenští vojáci vybojovali vůbec první bitvu na východní frontě. S Objektivem se teď můžete podívat, jak to v Sokolovu vypadá dnes a jak místní na Čechoslováky vzpomínají. Přesně na den výročí bitvy se tam chystá její rekonstrukce. Místní nadšenci dokonce nedaleko vesnice obnovili původní zákopy. Na místo se vypravila Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach a sami říkají, že vyhledat pamětníky, kteří by zavzpomínali na tehdejší události, nebylo vůbec nic snadného.
   14:50
   Vlaky
    Pokud přemýšlíte o cestě do Švýcarska, zkuste nechat auto doma a vypravte se poznávat alpskou zemi po železnici. Otevřou se vám takové cestovatelské možnosti, o kterých jste zřejmě nikdy nesnili. Vlaky jezdí na minutu přesně v pravidelných intervalech. Cestující, kteří touží cestovat v klidu, mohou nastoupit do tichého vozu, kde se smí jenom šeptat. A naopak pro rodiny s dětmi mají některé vlaky vagóny s klouzačkou a hernou. Drahé jízdné sráží vícedenní lístek zvaný Swiss Pass, který turistům umožní jezdit po Švýcarsku za rozumnou cenu. Vedle klasické železnice se Švýcaři chlubí speciálními vyhlídkovými expresy, nejvýše položenou železniční stanicí v Evropě, anebo nejstrmější zubačkou na světě.
    16:15
    Soutěž
     Přehrát celé video
     Stopáž31 minut
     Další díl
     18. listopadu 2012

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám