Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše
Itálie

Sicílie

První reportáž nás dnes zavede do Itálie, konkrétně na Sicílii. Od sjednocení Itálie pod Garibaldiho praporem uplynulo minulý rok už 150 let. Do té doby žila každá část dlouhatánské boty podle svého. Jinak se žilo na bohatém severu, jinak na chudém jihu. I když se mnohé za ta léta změnilo, to podstatné stále přetrvává. Až se chce říct, že Itálie je zkrátka moc dlouhá a rozdíly mezi severem a jihem se nijak nesetřely. Právě o tomhle se můžete přesvědčit na Sicílii.

videoSicílie
...
video video

Sicílie

Mapa

Malajsie

Kuala Lumpur

Malajské metropoli Kuala Lumpuru nikdo z místních neřekne jinak, než anglickou zkratkou „Kej El“. Tak trochu symbolicky to vyjadřuje touhu obyvatel Malajsie, aby tohle asijské město ekonomicky a technologicky patřilo na Západ. Paradoxní je, že když se ulicemi Kualal Lumpuru projdete s otevřenýma očima, tak zjistíte, že se to Malajcům povedlo už dávno. Jen těžko byste tu našli jakékoliv známky chudoby, nebo dokonce slumy jako v některých jiných asijských zemích. Naopak to, co vás uchvátí je zajímavá architektura, čisté ulice a hlavně kulturní diverzita, která je pro „Kej El“ tak typická.

videoKuala Lumpur
...
video video

Kuala Lumpur

Mapa

Rusko

Buzuluk

Na slogan z Buzuluku do Prahy se pamatují zvlášť starší generace. Pro ty ostatní jen ve stručnosti trochu historie: během druhé světové války se v Buzuluku, městečku pod Uralem, zformovala československá jednotka generála Ludvíka Svobody a bojovala po boku Rudé armády proti německým jednotkám během okupace Československa. Za komunistického řežimu se o Buzuluku mluvilo jen v propagandistických frázích, potom se na něj zapomnělo. Po stopách československých vojáků se vydali reportéři Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoBuzuluk
...
video video

Buzuluk

Mapa

Vietnam

Hanojský Hilton

Pětimilionová metropole Hanoj je považována za symbol kulturní a intelektuální tradice Vietnamu. Desítky galerií a divadel tu mají sezónu prakticky celoročně a zejména zahraniční návštěvníci jim neustále přibývají. Ve stínu hanojského downtownu tu ale najdete i místo, které dodnes nahání strach a oživuje bolestné vzpomínky. Tím místem je Hoa lo a je to někdejší francouzské koloniální vězení. Později ho využívala i severovietnamská komunistická armáda a věznění američtí vojáci mu dali ironickou přezdívku Hanojský Hilton.

videoHanojský Hilton
...
video video

Hanojský Hilton

Mapa

Stopáž29 minut
Rok výroby 2012
 P ST