25 minut

11. března 2012

Část: Špicberky: čeští vědci

Obsah dílu

Itálie: Kalábrie — Rakousko: Na kole I — Norsko: Špicberky: čeští vědci

Části dílu

00:56
Kalábrie
  Kalábrii najdete na samém spodku italské boty. A není žádným tajemstvím, že bohatý sever se o tyhle odlehlé končiny nikdy moc nezajímal. S trochou nadsázky se dá říct, že ještě do 19. století se sem vydávali jen ti nejotrlejší, ale jak se dozvíte záhy, kraj měl a má rozhodně co nabídnout. Nejen nádherné divoké hory a průzračné tyrkysové moře, ale taky plody a lahůdky, které dobyly nejen Itálii, ale po ní i zbytek světa.
  08:29
  Na kole I
   Teď k sousedům do Dolních Rakous. Možná si pamatujete cyklistický speciál Objektivu, právě v něm jsme slíbili výlet na dvou kolech po stezkách Waidhofenského okresu v regionu Waldviertel. Už jeho samotný název voní lesem. Každý ale asi neví, že tady na počátku 19. století škodil legendární loupežník a vrah Johan Georg Grasel. Ano, jeho příjmení dalo vzniknout dobře známému pojmu „grázl“. Nás teď ale čekají mnohem pozitivnější věci než mordy a neplechy, i když pojedeme v Graslových stopách.
   14:42
   Soutěž
    15:16
    Špicberky: čeští vědci
     Špicberky - souostroví, které patří Norsku, ale jeho poloha i historie mu propůjčují spíš de facto mezinárodní statut. Svou malou stopu tady otiskuje i Česko, nejde ale o dobývání nerostných surovin, ani o lov, i když tady i naši musejí nosit povinně na svých výšlapech do pustiny pušku. Ledním medvědům je to úplně jedno - seriózní vědec jim chutná stejně jako lačný prospektor nebo nimrod.
     Přehrát celé video
     Stopáž25 minut
     Další díl
     18. března 2012

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám