25 minut

14. srpna 2011

Obsah dílu

Laos: Památník Patuxay — Egypt: Koptské vánoce — Egypt: Rozhovor s Hanou Scharffovou — Pákistán: Řemesla

Části dílu

01:05
Památník Patuxay
  Hlavní město Laosu – Vienťan je považováno za jednu z vůbec nejkrásnějších metropolí Asie. A představte si, že tam žije pouhých 200 tisíc stálých obyvatel. Vienťan se chlubí řadou velmi zajímavých památek, jednou takovou je i Vítězný oblouk. Ne, nespletli jsme se, opravdu se ta stavba tak jmenuje, i když vám její název jistě připadá povědomý, jen z jiné země. A přeci jen mají oba oblouky něco společného. Ten v Laosu je totiž kopií slavného Vítězného oblouku v Paříži.
  05:25
  Koptské vánoce
   V srpnových speciálních vydáních Objektivu jsme se rozhodli, že si připomeneme zajímavé reportáže, které jste měli možnost vidět v průběhu roku. Dnes se vracíme o půl roku zpátky, k cestě Hany Scharffové do Egypta. Prožila tam koptské vánoce a pro Objektiv zachytila jejich jedinečnou atmosféru. V dnešní době tvoří Koptové křesťanskou menšinu hlavně v Egyptě. Setkáte se s nimi i v jiných státech, ale spíše výjimečně. Jak vůbec vypadají koptské vánoce, v čem se liší od těch našich a kdy přesně se slaví? Tak přesně na tyhle otázky vám odpoví právě Hanka Scharffová.
   13:35
   Rozhovor s Hanou Scharffovou
    Egypt je země, která se zásadně změnila, a přímo Hanky Scharffové jsme se zeptali, jak na Egypt vzpomíná. Zajímalo nás i jaké měla prázdniny a jaké jsou její plány na zbytek léta.
    15:22
    Řemesla
     Mlynář, švec, krejčí, řezbář, pekař… to jsou řemeslníci, o kterých v Evropě čteme hlavně dětem v pohádkách. Jich práce u nás zmizela za zdi továren, z velké části je nahradily stroje. V zemi, jako je Pákistán, mají ale řemeslníci jiné postavení. Jejich dovednosti jsou tu stále nepostradatelnou součástí každodenního života. Dojít si k pekaři několikrát denně pro teplý chléb je tu stejnou samozřejmostí jako u nás zajet si pro rohlík do supermarketu.
     23:38
     Soutěž
      Na řadě je pravidelná soutěž o předplatné časopisu Koktejl. Tentokrát bude patřit našemu speciálnímu hostovi, kterým byla Hana Scharffová. Sice nám dnes vyprávěla o Egyptě, ale ptáme se, zda víte, ve které zemi Hanka působila jako stálá zpravodajka České televize?
      A) v Polsku
      B) v Americe
      C) v Německu
      Přehrát celé video
      Stopáž26 minut
      Další díl
      21. srpna 2011

      Objektiv na sociálních sítích

      Napište nám