27 minut

17. října 2010

Část: Německo: vláčky

Obsah dílu

Albánie: festival — Německo: vláčky — Libanon: údolí Maryša — Turecko: hry Okey

Části dílu

01:04
Albánie: festival
  Gjirokaster na jihu Albánie – to je cíl naší první reportáže. Tomuto městu se také někdy říká město stříbrných, nebo kamenných střech. Ale to zdaleka není jeho jediná zvláštnost. Je toho tady víc. Jednou za čtyři roky se ale v tomto městě koná velká slavnost. Do Gjirokasteru míří davy lidí ze všech koutů světa – i Albánci, kteří po pádu krutého komunistického režimu svou zemi opustili, se právě na tuto událost rádi vrací. A o co přesně jde? Je to kulturní festival albánské hudby a tance, na který se sjíždí ti nejlepší z nejlepších.
  06:35
  Německo: vláčky
   Také vás pozveme na projížďku vlakem. Čeká nás cesta jen několik kilometrů za česko-německou hranici, do Žitavy. Odtud už 120 let vyjíždí úzkorozchodný vláček do centra nedalekých hor, které tvoří hranici. Výlet zakončíme na hradě Ojvín, který před mnoha staletími patřil k Českému království. Z Žitavy vyjíždějí parní lokomotivy každý den po celý rok a jsou opravdu populární atrakcí, takže se připravte – nastupujeme!
   13:29
   Libanon: údolí Maryša
    Minule jsme se v Objektivu podívali, jak to vypadá v současném Bejrútu. Tentokrát se do Libanonu podíváme znovu, míříme ale na sever země, do údolí Kadyša. To je považováno za největší přírodní fenomén země. Jeho největší ozdobou jsou vodopády. Žijí tam ale i desítky chráněních druhů rostlin a živočichů. A projdeme se i cedrovým hájem. Údolí je zajímavé ještě tím, že po mohutné arabské invazi v 7. století, poskytlo útočiště maronitským křesťanům. Skryli se tam a po celá staletí žili v izolaci od okolního světa.
    20:06
    Soutěž
     Naše soutěž se týká jedné z reportáží. Byla v ní řeč o nejstarším klášteru v údolí Kadyša zasvěceném sv. Antonínovi Velikému. Víte, kolik stálých mnichů ho dnes obývá?
     A) 2
     B) 4
     C) 8
     20:39
     Turecko: hry Okey
      Turci svůj volný čas rádi tráví v ulicích. Jistě jste si toho všimli, pokud jste tuto zemi navštívili. Rádi posedávají v kavárnách nebo popíjejí svůj oblíbený černý čaj třeba v parku. Ale představte si, že ještě raději vyplňují svůj volný čas hraním stolních her. Jejich nejpopulárnější hra se jmenuje okey. A lidé všech věkových kategorií u ní dokáží strávit i několik hodin v kuse. Julie Urbišová si ji také zahrála a prozradí vám, v čem je kouzlo destiček a čísel a proč Turci tuto hru tak milují.
      Přehrát celé video
      Stopáž27 minut
      Další díl
      24. října 2010

      Objektiv na sociálních sítích

      Napište nám