27 minut

17. října 2010
Obsah dílu
Albánie: festival — Německo: vláčky — Libanon: údolí Maryša — Turecko: hry Okey
Části dílu
01:04

Albánie: festival
Gjirokaster na jihu Albánie – to je cíl naší první reportáže. Tomuto městu se také někdy říká město stříbrných, nebo kamenných střech. Ale to zdaleka není jeho jediná zvláštnost. Je toho tady víc. Jednou za čtyři roky se ale v tomto městě koná velká slavnost. Do Gjirokasteru míří davy lidí ze všech koutů světa – i Albánci, kteří po pádu krutého komunistického režimu svou zemi opustili, se právě na tuto událost rádi vrací. A o co přesně jde? Je to kulturní festival albánské hudby a tance, na který se sjíždí ti nejlepší z nejlepších.
06:35

Německo: vláčky
Také vás pozveme na projížďku vlakem. Čeká nás cesta jen několik kilometrů za česko-německou hranici, do Žitavy. Odtud už 120 let vyjíždí úzkorozchodný vláček do centra nedalekých hor, které tvoří hranici. Výlet zakončíme na hradě Ojvín, který před mnoha staletími patřil k Českému království. Z Žitavy vyjíždějí parní lokomotivy každý den po celý rok a jsou opravdu populární atrakcí, takže se připravte – nastupujeme!
13:29

Libanon: údolí Maryša
Minule jsme se v Objektivu podívali, jak to vypadá v současném Bejrútu. Tentokrát se do Libanonu podíváme znovu, míříme ale na sever země, do údolí Kadyša. To je považováno za největší přírodní fenomén země. Jeho největší ozdobou jsou vodopády. Žijí tam ale i desítky chráněních druhů rostlin a živočichů. A projdeme se i cedrovým hájem. Údolí je zajímavé ještě tím, že po mohutné arabské invazi v 7. století, poskytlo útočiště maronitským křesťanům. Skryli se tam a po celá staletí žili v izolaci od okolního světa.
20:06

Soutěž
Naše soutěž se týká jedné z reportáží. Byla v ní řeč o nejstarším klášteru v údolí Kadyša zasvěceném sv. Antonínovi Velikému. Víte, kolik stálých mnichů ho dnes obývá?
A) 2
B) 4
C) 8
A) 2
B) 4
C) 8
20:39

Turecko: hry Okey
Turci svůj volný čas rádi tráví v ulicích. Jistě jste si toho všimli, pokud jste tuto zemi navštívili. Rádi posedávají v kavárnách nebo popíjejí svůj oblíbený černý čaj třeba v parku. Ale představte si, že ještě raději vyplňují svůj volný čas hraním stolních her. Jejich nejpopulárnější hra se jmenuje okey. A lidé všech věkových kategorií u ní dokáží strávit i několik hodin v kuse. Julie Urbišová si ji také zahrála a prozradí vám, v čem je kouzlo destiček a čísel a proč Turci tuto hru tak milují.

Stopáž27 minut
24. října 2010
Přehled dílů
1075 přehratelných

Stopáž28 minut
30. listopadu
Polsko: Polská strana Tater — Francie: Roquetaillade — Alžírsko: Místní obyvatelé
Poslední vysílání 30. 11. 2025 na ČT1

Stopáž28 minut
23. listopadu
Kanada: Yukon — Německo: Sasko — Indie: Kérala
Poslední vysílání 24. 11. 2025 na ČT1

Stopáž28 minut
16. listopadu
Afghánistán: Pastýři — Rakousko: Umění — Řecko: Kréta
Poslední vysílání 18. 11. 2025 na ČT1

Stopáž29 minut
9. listopadu
Polsko: Poznaň — Lichtenštejnsko: Vaduz — Indonésie: Pulau Banyak
Poslední vysílání 10. 11. 2025 na ČT1

Stopáž28 minut
2. listopadu
Guatemala: Svátek zemřelých — Velká Británie: Hrady — Filipíny: Jaderná elektrárna
Poslední vysílání 3. 11. 2025 na ČT1

Stopáž28 minut
26. října
Slovensko: Liptov — Kyrgyzstán: Terský Alatau — Řecko: Alonissos
Poslední vysílání 27. 10. 2025 na ČT1

Stopáž29 minut
19. října
Finsko: Laponsko — Francie: Montmartre — Gruzie: Kachetie
Poslední vysílání 20. 10. 2025 na ČT1

Stopáž28 minut
12. října
Island: Kostely — Chorvatsko: Trogir — Spojené arabské emiráty: Lov perel
Poslední vysílání 13. 10. 2025 na ČT1

Stopáž29 minut
5. října
Chile: Velikonoční ostrov — Velká Británie: Highgrove — Mongolsko: Zajímavosti
Poslední vysílání 6. 10. 2025 na ČT1

Stopáž28 minut
28. září
Kolumbie: Káva — Japonsko: Kamikaze — Turecko: Göbekli Tepe
Poslední vysílání 29. 9. 2025 na ČT1



