Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Sýrie

Damašek

O městě, do kterého se teď společně vypravíme, napsal kdysi jeden středověký cestovatel, že je-li ráj na zemi, je jím bezpochyby Damašek. Ale je-li ráj v nebi, je Damašek jeho pozemským protějškem. Lepší doporučení k návštěvě nějakého místa lze asi těžko vydat. K pozemskému ráji má ale dnešní třímilionové hlavní město Sýrie, které sami obyvatelé velmi důvěrně nazývají zkratkou as-Šám, opravdu daleko. Cestovateli ovšem může metropole nabídnout všechno, co očekává od opravdového orientu. Je také podle všeho jednou z nejstarších metropolí planety, jejíž historie se píše již přes 7 000 let. No a význam města pro světové dějiny ocenilo i UNESCO, když historický střed Damašku zapsalo v roce 1979 na seznam nejvýznamnějších památek světa.

videoSýrie: Damašek
...
video video

Sýrie: Damašek

Mapa

Vietnam

Hoian

Nejrůznější exotická jídla si už dávno našla cestu na české stoly. Italskou pizzu, čínské kung-pao, thajské nudle nebo třeba turecký kebab si dáváme k obědu stejně běžně jako třeba řízek nebo guláš. Lahůdky pocházející z Vietnamu v Česku ale zatím skoro nikdo nezná. Je to paradox, když máme jednu z největších vietnamských menšin v Evropě a je to zároveň i věčná škoda, protože jde o jednu z nejzdravějších a zároveň i nejlahodnějších kuchyní světa. Na tom se s naším spolupracovníkem Ivanem Brezinou určitě shodnou všichni, kdo ve Vietnamu pobyli alespoň malou chvíli. A pokud jste se s vietnamskou kuchyní ještě nesetkali, tak vás teď pozveme na malý kulinářský výlet do starobylého městečka Hoian.

videoVietnam: Hoian
...
video video

Vietnam: Hoian

Mapa

Nizozemsko

Rotterdam

Cestování neznamená jen posouvat se ze země do země a z kontinentu na kontinent. A není jen o poznávání krás, hotelových pokojích a nákupech na letištích. Obyčejné, každodenní cestování má mnohem prozaičtější charakter a přesto může být zcela vyčerpávající. Zácpy, výfukové plyny, hluk a přeplněné vagóny. Naše reportérka Eva Hrnčířová v nizozemském Rotterdamu vyzkoušela, jak budou jezdit veřejnou dopravou naše děti nebo možná až vnoučata. Posun je to zásadní – stručně řečeno – půjde to skoro samo.

videoNizozemsko: Rotterdam
...
video video

Nizozemsko: Rotterdam

Mapa

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST