Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Thajsko

Lezení

Dny se krátí, venku prší a fouká. Přemýšlíte, jak zahnat zimní splín způsobený nedostatkem světla a tepla? A co si takhle udělat „zimní léto“ v Thajsku? Povalování na zdejších proslulých tropických plážích ale přenecháme lenochodům. Stále víc západních poutníků míří do Thajského království za aktivnějším odpočinkem. Přidáme se k dobrodruhům a zamíříme k takzvanému mogotovému krasu, ne náhodou se mu přezdívá „horolezecký ráj“.

videoThajsko: lezení
...
video video

Thajsko: lezení

Mapa

Turecko

Urfa

Turecká Šanli Urfa, typicky muslimské město s převážně kurdským osídlením, je významným poutním místem. Tady se podle legendy narodil a žil praotec Abrahám. Jeho rodnou jeskyni navštěvují ročně desetitisíce věřících nejen z Turecka. S Abrahámem je spjat i Harran nedaleko hranic se Sýrií. Vesnička je však proslulá především svými bizarními domky, připomínajícími homole včelích úlů.

videoTurecko: Urfa
...
video video

Turecko: Urfa

Mapa

Kanada

Jasper National Park

V kanadských Skalistých horách najdete hned šest národních parků. Dnes se v Objektivu podíváme do toho největšího. Park Jasper zabírá více než 11 tisíc kilometrů čtverečních – je tedy stejně velký jako třeba Středočeský kraj. Leží na hranici Alberty a Britské Kolumbie. Zdejší jezera, ledovce a vodopády jsou tak úchvatné, že se jen těžko opouští jedno místo kvůli druhému. Celkový obrázek si uděláte nejlépe z hory Whistler. A tam taky začínáme.

videoKanada: Jasper National Park
...
video video

Kanada: Jasper National Park

Mapa

Belgie

Doel

Na levém břehu řeky Šeldy nedaleko belgických Antverp leží romantická vesnice Doel. Byla tam už v 17. století. Teď jsou její dny sečteny. Stojí v cestě rostoucímu antverpskému přístavu, který potřebuje místo pro nové doky. Domy se mají zbourat, lidé odstěhovat. Hrstka starousedlíků se proti tomu vzbouřila. Už 12 let vedou neúprosný boj s úřady, aby domov zachránili. Podporují je umělci a intelektuálové z celé Evropy, které přitahuje bizarní atmosféra umírající vesnice. Marně. Dříve nebo později budou muset odejít.

videoBelgie: Doel
...
video video

Belgie: Doel

Mapa

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST