Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Slovensko

Bratislava židovská

My Češi jsme vesměs velcí světáci. Alespoň někteří z nás si to o sobě myslí. A pokud si nejsme jisti ničím jiným, tak alespoň tím, že jako své boty známe sousední Slovensko. Myslel jsme si to i já, alespoň o Bratislavě, kde jsem dva roky pracoval a žil jako zpravodaj ČT; ale z tohoto hlubokého omylu mě docela vyvedla Olga Baková, rodilá Bratislavanka. I když můžu prozradit, že i pro ni byla práce na následující reportáži vcelku objevná, oba jsme se poprvé seznámili s odkazem rabína Chatama Sofera.

videoBratislava židovská
...
video video

Bratislava židovská

Mapa

Slovensko

Bratislava: most

Padl mu za oběť jedinečný kus staré Bratislavy, Husákův režim si z něj chtěl vystavět sebevědomý pomník v samotném srdci metropole Bratislavy, dostal jméno po Slovenském národním povstání, ale lidé ho pojmenovali o mnoho přiléhavěji – UFO. Snad můžeme prozradit, že když Olga Baková začala připravovat Objektiv o jednom z nejznámnějších mostů přes Dunaj – dnes se mu říká nový, tak jsme rozměry jeho kontroverzního příběhu spíš jen tušili; Olze se pak podařilo vykutat z archivů a z paměti pamětníků velmi zajímavý příběh.

videoBratislava - most přes Dunaj
...
video video

Bratislava - most přes Dunaj

Mapa

Slovensko

Slovenský Grob

Tak a na závěr se s Bratislavou na chvíli rozžehnáme. Máme před sebou ale jen krátkou cestu směrem na Pezinok do Slovenského Grobu. Neprošlapali ji před námi ani cestovalé, ani dobrodruzi, ale gurmáni v obrovských zástupech, a nechyběli mezi nimi ani fajnšmekři věhlasných jmen. Sláva husí pečínky z Grobu přeskočila daleko za hranice Slovenska a vy, pokud se k našim sousedům nedostanete o letní dovolené, můžete tuto reportáž Olgy Bakové brát jako skvělý tip na podzim.

videoSlovenský Grob
...
video video

Slovenský Grob

Mapa

Stopáž27 minut
Rok výroby 2009
 P ST