Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše

Itálie

Budete asi souhlasit, že je poněkud zvláštní, že i v dnešním přetechnizovaném světě se občas kdesi vynoří prastaré rituály, které lze jen velmi těžko kamkoli zařadit. Tak přesně do této kategorie zapadá i jeden italský festival starý více než 700 let – takzvaný běh vysokých svící. Koná se každoročně ve městě Gubbio, na památku jeho patrona, svatého Ubalda. Jde vlastně o fyzicky velmi náročný závod – každý ze tří speciálně vytvořených týmů nese ohromný dřevěný pilíř, který váží asi 400 kilogramů, přes celé město. Z náměstí až do baziliky, která stojí vysoko na kopci.

Velká Británie

Opět se vydáme do Velké Británie za válečnou historií. Tentokrát bude naším cílem přímo letiště. Obecně se dá říci, že bývalá válečná letiště mění svou podobu. Část stále využívá britské Královské letectvo, o některá se starají soukromé aerokluby, nebo na nich vznikají muzea. Asi třetina úplně zanikla. Svým způsobem zakonzervovaná zůstala základna v North Wealdu nedaleko Londýna. Využívají ji za velké peníze filmaři z celého světa, natáčeli tady třeba slavný snímek Bitva o Británii a proháněl se tu i třeba James Bond.

Slovensko

Je to jistě jeden z nejvýraznějších zásahů do přírody, ke kterému se lidé v Evropě odhodlali. Kontroverzní projekt vodního díla Gabčíkovo – Nagymarosz. Rozprostírá se po obou stranách slovensko-maďarské hranice, má za sebou bouřlivou historii a nakonec z něj zůstala jen půlka. Maďaři svou přehradu nikdy nezačali stavět, zato nádrž Gabčíkovo na Slovensku už je napuštěná patnáct let. S Objektivem se teď vydáme na její hráze a do lesů v okolí. Průvodcem nám chvíli bude muž, který kdysi těžil zlato z dunajských písků.

Soutěž

Stopáž25 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3