Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše
Připadá vám, že Vánoce zase tak strašně rychle utekly? V Objektivu se alespoň prostřednictvím reportáže vratíme do předvánočního času. Pokud si někde umějí jaksepatří užít vánočních svátků, tak docela jistě v sousedním Rakousku. Platí to i pro oblast mezi Salzburkem, Horními Rakousy a Štýrskem - v kraji Salckamrgut neboli Solné komory. Je to kraj hor, solných jeskyní a desítek nádherných jezer. Proto není divu, že právě tato oblast patří celoročně k hlavním lákadlům našich sousedů.
Dále se podíváme na jedno ze sedmi nejposvátnějších míst Indie. V současné době mu tamní obyvatelé říkají Ujjájin, ale dávní poutníci, obchodníci a asketové ho znali pod názvem Avantika. Indové věří, že tam na břehu řek Šipry leží takzvaná tírtha, tedy mystická brána přechodu do vyšší duchovní dimenze. A dokonce se říká, že kdo je v Udžájinu po smrti spálen, ten se vymaní z nekonečného koloběhu převtělování. A jak zjistil Ivan Brezina, tak podle Indů je zázračná i řeka Šipra - její voda prý smyje každý hřích.
Z Indie se přesuneme do Španělska - nečeká nás ani návštěva koridy, ani procházka mezi architektonickými skvosty Barcelony. Podíváme se totiž do míst, která jsou mimo turisticky frekventované trasy. Do míst, kde se kdysi prolínalo křesťanství s islámem. Do míst, která jsou svědectvím toho, že kdysi tato dvě náboženství dokázala existovat ve vzájemné snášenlivosti a dokonce se i pozitivně navzájem ovlivňovala. Unikátní stopu po sobě zanechali muslimové v architektuře města Teruel. A dlouho opomíjenou perlou středověké architektury je sousední Albarracin, městečko vklíněné mezi svahy pohoří. Možná právě i díky své poloze si dodnes uchovalo naprosto neporušený středověký ráz.
Letos Objektiv slaví své dvacáté narozeniny a v průběhu roku se k těm nejzajímavějším reportážím, které jste měli možnost v Objektivu vidět, budeme pravidelně vracet. A chystáme pro vás i knihu, kde je všechny také najdete. Seriál vzpomínek začneme v Ekvádoru. Reportáž tam pro Objektiv natočil v roce 2002 Filip Kanda. Víte co to je Lamitat del Mundo? Jde o linii, která v Ekvádoru dělí svět na dvě poloviny - na sever a na jih. Tou linií je samozřejmě rovník a Ekvádor je jedinou zemí na světě, kde právě rovníku vystavěli neobvyklý pomník. A nultá rovnoběžka se tam tak stala ohromnou turistickou atrakcí.

Soutěž

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3