Obsah dílu

Přehrát vše
Klikněte pro větší obrázek Íránská Persepolis patří mezi vyhledávané turistické cíle. Uprostřed pouště cestovatele vítají na obří umělé terase trosky paláců z doby perských králů. Dnes už jen fragmenty monumentálních staveb. Porozumět podivuhodnému komplexu ale není tak úplně jednoduché. Známe jména dávných vladařů – zakladatelů, tušíme, kde byli pohřbeni. Jak se v Persepoli opravdu žilo, to si stěží dokážeme představit. Život v palácovém komplexu se ale pokusíme rekonstruovat s autorem reportáže Vladimírem Fantou.
Klikněte pro větší obrázek Brunej patří mezi nejbohatší země světa. Lidé, kteří tam zavítají, se ale mohou potkat s pořádnou nudou. V sultanátu nenajdete žádné bary, diskotéky, ani nic dalšího, co Západ zahrnuje pod pojem zábava. V Objektivu naštěstí máme zkušené cestovatele, jako je Pavel Zvolánek. Ten Brunej prozkoumal a zjistil, jaké rozptýlení mají lidé v zemi vystlané tučnými příjmy z ropy.
Klikněte pro větší obrázek Vypravíme se ale i na místo, kde se lidé dokážou bavit naprosto spontánně a nerušeně. Přitom umí ctít dávné tradice a folklór pro ně není jen prázdný pojem z učebnice. Podíváme se mezi Goraly, kteří žijí v Belianských Tatrách na slovensko-polském pomezí. Skvělou příležitostí, jak poznat tenhle rázovitý lid, je festival ve Ždiaru, který navštívila reportérka Marcela Avrampolusová.
Klikněte pro větší obrázek Každý asi ví, jaký sport mají Brazilci nejraději. Je to samozřejmě fotbal. Ale asi málokdo ví, že hned za ním je co do obliby kapuera. Bojový sport podobný temperamentnímu tanci, který se zrodil právě v Brazílii, má už dost příznivců i v Česku. My ale navštívíme jednu z nejprestižnějších škol kapuery v její domovině – ve městě San Salvador.

Soutěž

Stopáž26 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3