Témata: Sociální politika státu; Jízdné zdarma pro studenty a seniory; Budoucnost plastu, omezení jednorázových plastových nádob a igelitek; Rahaf Kunúnová, saúdská dívka, která utekla; Život před a po brexitu. Moderují: Jakub Železný a Daniela Písařovicová.

Obsah dílu

Přehrát vše

Sociální politika státu

ČSSD chce už na zítřek svolat koaliční schůzku. S hnutím ANO chce mluvit o výši životního minima i o proplácení obědů dětem ve školách. Sociální demokraté tak reagují na včerejší jednání vlády, kde ministři z hnutí ANO jejich návrhy zamítli. Na podrobnosti se zeptáme členů sněmovního výboru pro sociální politiku. Pozvání přijali:

Radka Maxová /ANO/, předsedkyně výboru pro sociální politiku, PS

Veronika Vrecionová /ODS/, členka výboru pro sociální politiku, PS

Roman Sklenák /ČSSD/, člen výboru pro sociální politiku, PS


Jízdné zdarma pro studenty a seniory

Vláda se chlubí zlevněným jízdným na Českých dráhách pro studenty a seniory. Jaký dopad má tento krok na konkurenci? Jen za první měsíc stát (po září 2018) dopravcům za slevy vrátil přes 400 milionů korun, roční rozpočet činí téměř šest miliard. Je to správný krok, nebylo by lepší ty peníze dát na modernizaci železnic? Pozvání přijal:

Jakub Svoboda, ředitel Leo Expressu pro Českou republiku a Slovensko


Budoucnost plastu, omezení jednorázových plastových nádob a igelitek

Skoro polovina komunálních odpadů v Česku stále končí na skládkách - to se má ale změnit. Víc se má recyklovat, část se zřejmě bude i pálit. Pravidla nastaví nová odpadová legislativa, kterou ministerstvo životní prostředí představí už zkraje letošního roku. Zahrne i představy Evropské unie o tom, jak v budoucnu nakládat s odpady - a nebo ještě lépe jak jim předcházet. Naposledy to byl návrh směrnice o omezení jednorázových plastů. Jak Češi třídí a co bude omezení znamenat pro chemický průmysl?

Zbyněk Linhart /nestr. za STAN/, senátor, předseda výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí

Ivan Souček, ředitel, Svaz chemického průmyslu ČR


Rahaf Kunúnová, saúdská dívka, která utekla

Austrálie zvažuje udělení humanitárního azylu dívce ze Saúdské Arábie, která ze strachu před zabitím utekla své rodině a skrývá se v Thajsku. Úřad OSN pro uprchlíky teď prošetřuje, jestli výpověď osmnáctileté Rahaf Kunúnové souhlasí. Mezitím do Bangkoku přiletěl její otec a bratr, kteří se s ní chtějí setkat. To ale musí povolit úřady. Jak se Saúdská Arábie proměnila a nejsou reformy jen pozlátko? Zeptáme se našeho blízkovýchodního zpravodaje.

David Borek, blízkovýchodní zpravodaj ČT


Život před a po brexitu

Brexit se nezadržitelně blíží, Skotové už se nechali slyšet, že by rádi znovu hlasovali o nezávislosti na Spojeném království. Co dělá brexit s identitou Britů a jejich psychikou? A jak se vlastně žije Čechům před referendem a po referendu o brexitu. Zeptáme se architekty Evy Jiřičné.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrMagazín