Témata: Výsledky voleb; Prezidenti V4 v Tatrách a EU; Po stopách československých legionářů; Moderují: Michal Kubal a Jakub Železný

Obsah dílu

Přehrát vše

Prezidenti V4 na Slovensku

Evropská unie je skvělý projekt, na kterém se ale musí ještě hodně pracovat. Tak zhodnotili současnou osmadvacítku prezidenti zemí Visegrádské čtyřky na schůzce ve Vysokých Tatrách a hlavně hostitel – Andrej Kiska zdůrazňoval, že Slovensko, Česko, Maďarsko a Polsko často málo zdůrazňují dobré věci, které unie přináší a vytahují hlavně ty problematické, a to by se mělo změnit.

Co dalšího schůzka přinesla? Jak funguje současná V4 a jak je vnímána v očích dalších unijních států?
Novinky z Tater probereme s naším slovenským zpravodajem Lukášem Mathé a téma pak okomentují poslanci Ondřej Benešík /KDU-ČSL/ a Radim Fiala /SPD/.


Šéf Sněmovny v Rusku

Předseda Sněmovny Radek Vondráček /ANO/ míří do Ruska – k cestě se prý rozhodl po zralé úvaze a chce se soustředit na oblasti, ve kterých je rozumné vést s Moskvou dialog. Hlavním účelem má být podpora českých občanů v Rusku a naopak, Vondráček se ale setká i s předsedy parlamentních komor, kteří jsou na sankčním seznamu EU i USA.

Jak se má či nemá jednat s Ruskem a s jakým mandátem letí Radek Vondráček do Ruska, vysvětlí v Událostech, komentářích osobně.


Československé legie v Rusku

Osmdesátičlenná delegace z Česka se vypravila na místa, kde českoslovenští legionáři před 100 lety psali historii. Na řadě míst mají jejich činy připomínat pomníky, které jsou českou stranou zaplacené a dokonce i vyrobené. Místní úřady je ale kvůli neochotě či odporu obyvatel nechtějí instalovat. Působení legií na Rusi je totiž stále spojeno s řadou mýtů a s nánosy ideologie.

Jaké zážitky načerpali potomci legionářů a historici na cestě po Rusku, se zeptáme tajemníka Československé obce legionářské Milana Mojžíše.


Rozklad levice v Česku

Komunální volby ukázaly velký propad levice. ČSSD přišla víc než o polovinu zastupitelů, po volbách obsadila na radnicích jen necelých 1 900 míst. KSČM se z víc než 2 a půl tisíc propadla pod 1 500. Největší demonstraci propadu popularity zažily strany v Praze, kde se ani jedna nedostala do zastupitelstva hlavního města.

Jak na to zareagují? Které strany a kroky jim odvedly hlasy? Vědí strany jak situaci zvrátit? A změní to přístup k vládní spolupráci?
Zeptáme se plzeňského hejtmana za ČSSD Josefa Bernarda, bývalého místopředsedy KSČM Josefa Skály i politologa Milana Znoje.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrMagazín