Témata: Budoucnost českého zdravotnictví; Extremismus a rasismus v Česku; Škody po vichřici; Řidiči a dodržování pravidel; Život v Sýrii a následky občanské války. Moderují: Jakub Železný a Michal Kubal.

Obsah dílu

Přehrát vše

Platy ve zdravotnictví

Vláda se s odbory opět nedohodla na růstu platů zdravotníků pro příští rok. Kabinet navrhl 7 % mladým a 2 % jejich zkušenějším kolegům. To je výrazně pod požadavkem odborů, které chtějí 10 % přidat všem. Mají už i plán pro případ, že na jejich požadavky nedojde. Do nemocnic budou posílat inspektory práce, aby ukázali, že lékaři slouží desítky hodin přesčasů proti předpisům.

Proč jsou návrhy na růst platů tak rozdílné? A je ještě při jednáních dost vůle ke kompromisům? Zeptáme se náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly.


Rasismus a xenofobie v Česku?

Kauza syrských sirotků hýbala českou domácí politikou celý minulý týden.

Co ukázala o českém smýšlení? Bojíme se jiných kultur? Umíme je přijmout? Jsou obavy správné a oprávněné?
Probereme v debatě o otevřenosti, menšinách, strachu i xenofobii – se senátory Jiřím Dienstbierem /ČSSD/ a Tomášem Grulichem /ODS/. Své zkušenosti přidá i romský policista z České Lípy Tibor Demeter.


Chystané dopravní změny

Na dálnicích až 140 km/h, nebo možnost odbočit doprava i na červenou.. příklady novinek v dopravě, které zvažuje ministr dopravy Ťok s tím, že to v jiných evropských zemích funguje.

Je to rozumné? Jsou čeští řidiči jiní než ti evropští? Jsou lepší, horší?
Probereme ve studiu s pověřeným ředitelem Besipu Tomášem Neřoldem a dopravním psychologem Martinem Kořánem.


Sýrie a následky občanské války

Boje v Sýrii se alespoň podle analytiků a vojenských zpravodajů blíží ke konci – v podobě vítězství Bašára Asada.

Jak ale zemi změnila dlouholetá válka i řádění Islámského státu? Budou se mít miliony lidí, kteří před válkou utekly, kam vrátit? A budou se chtít vrátit?
Otázky na českou herečku se syrskými kořeny Marthu Issovou.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrMagazín