Témata: Čekání na novou vládu; Demonstrace na Ukrajině; Vladimir Putin v Sýrii. Moderuje: David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Čekání na novou vládu

Prezident Zeman dokončil kolečko schůzek s kandidáty na nové ministry ve vládě Andreje Babiše. S Robertem Plagou probral priority resortu školství, s Jiřím Milkem zemědělství a s
Iljou Šmídem plány v kultuře. Se staronovými ministry Zeman prý jednat nemusí, protože je zná a je s jejich prací spokojen. Vládu tak může jmenovat dřív, než zamýšlel – už ve středu. Premiér Babiš pak odletí na jednání do Bruselu, už do příštího pondělka by ale chtěl mít hotové programové prohlášení, se kterým pak půjde po Novém roce žádat sněmovnu o důvěru.

Jak se vedou jednání o podpoře vlády? Kdo pro ni zvedne ruku a co za to bude chtít? A hraje vůbec v podpoře vlády roli tradiční pravo-levá orientace? Probereme s trojicí poslanců – Patrikem Nacherem /nestr. za ANO/, Martinem Kupkou /ODS/ a Helenou Langšádlovou /TOP 09/. Další pohled přidá politolog Milan Znoj.


Soud se Saakašvilim

Celý den byl dnes bývalý oděský gubernátor Michail Saakašvili u soudu, kde se snažil vyvracet obvinění, že se spolčil se zločineckou skupinou a plánoval státní převrat. Saakašvili, který drží od pátečního zadržení hladovku, se označil za válečného zajatce a tvrdí, že proti zkorumpovanému systému bude bojovat dál. Podpořit ho přišla třeba ukrajinská expremiérka Tymošenková a několik stovek jeho příznivců, kteří se venku také potýkali s policií. V závěru ale hlasitě oslavili, že soud Saakašviliho do vazby neposlal.

Na poslední dění kolem gruzínského exprezidenta se podíváme s naším zpravodajem Miroslavem Karasem a politologem Emilem Aslanem.


Budoucnost Sýrie

Velmi nečekaně dnes zamířil ruský prezident Vladimir Putin na návštěvu Sýrie a tam překvapil podruhé, když nařídil postupné stažení tisíců ruských vojáků ze země. Podle něj spolu se syrskými silami dokázali za dva roky zničit tzv. Islámský stát, pak ale dodal, že pokud teroristé opět zvednou hlavu, uštědří jim takovou ránu, jakou dosud nezažili. Ve spolupráci s Tureckem a Egyptem teď prý chce Putin pomoci také v jednání o mírovém řešení pro Sýrii.

Jak bude vypadat Sýrie po stažení ruských vojáků? Další téma pro politologa Emila Aslana.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrMagazín