Témata: Sněmovna a insolvence; Česko předsedá Výboru ministrů Rady Evropy; Trump jede do Izraele a Saúdské Arábie; Moderují: David Borek a Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Je nutné zmírnit pravidla pro dlužníky?

Ministr spravedlnosti Pelikán dnes ve Sněmovně znovu bojoval o svůj plán na jednodušší podmínek pro lidi, kteří se dostanou do dluhů. Umožnil by jim osobní bankrot, pokud by se snažili alespoň část závazků zaplatit. Zrušil by tak dosavadní omezující podmínky pro oddlužení. Teď prý kvůli nim lidé zůstávají v šedé ekonomice a nesnaží se vrátit k regulérní práci. Podle opozice ale de facto chce uzákonit to, že se dluhy platit nemusí. Poslanci ovšem ani napodruhé úvodní debatu k novele nedokončili a šance, že se stihne do konce vládního období schválit, tak výrazně klesla.

Potřebuje Česko zjednodušení pravidel pro oddlužení? Nebo by rozvolnění pravidel nahrálo nárůstu nezodpovědného zadlužování? Zeptáme se ministra spravedlnosti Roberta Pelikána /ANO/.


Česko vede Evropu

Česko se ujalo předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy. V Nikósii převzal symbolickou štafetu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V čele organizace 47 zemí, která už funguje od roku 1949, bude Praha půl roku dohlížet na dodržování lidských práv. Jako priority má posílení ochrany zranitelných skupin lidí, dodržování rozsudků Evropského soudu pro lidská práva nebo důraz na rozvoj občanské společnosti.

Jsou české cíle ambiciózní a jsou reálné? Probereme s europoslanci – Kateřinou Konečnou /KSČM/ a Janem Zahradilem /ODS/.


Trump vyráží do světa

Americký prezident Donald Trump vyráží na první zahraniční cestu ve funkci. Během devíti dnů má v plánu jednání s lídry arabských zemí, Izraele, Evropské unie i Severoatlantické aliance. Nejdříve navštíví Saúdskou Arábii a své tamní spojence chce motivovat k vytvoření jakéhosi „arabského NATO“ pro boj s tzv. Islámským státem. Jeho zničení je jedním ze stěžejních bodů politiky nového amerického prezidenta.

Jaké přijetí čeká Donalda Trumpa na cestách? Odhadly už ostatní země, co od něj mohou čekat? A jaké dopady můžou mít jeho současné vážné problémy spojené s vyšetřováním v FBI na domácí půdě? Téma pro bezpečnostního analytika Lukáše Dyčku a arabistu Bronislava Ostřanského.


Stopáž61 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrMagazín