Témata: Změny v EET; Nová politická strana Realisté; Evropský pracovní trh; Moderují: Lukáš Dolanský a David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Změny v EET

Členové vládní koalice jdou opět proti sobě a nešetří silnými výroky. Spory vyvolaly změny, které chce v elektronické evidenci tržeb udělat ministr financí Andrej Babiš. Včera totiž ohlásil, že by se nemusela týkat části živnostníků s daňovými paušály a některých plateb e-shopů. To se ale nelíbí premiérovi Sobotkovi, který Babišovi vyčetl, že se změnami přišel pozdě a předkládá je chaoticky a neprofesionálně. Babiš mu vzkázal, že žádný chaos nedělá a Sobotka má problém jenom s tím, že systému nerozumí. Shodnou se alespoň v tom, že odklad EET, který po nich žádá opozice, neplánují.

Jak koncepční jsou navrhované změny ministra Babiše a co budou pro systém elektronické evidence tržeb znamenat? Probereme s trojicí politiků: Janem Volným /ANO/, Václavem Votavou /ČSSD/ a Janem Skopečkem /ODS/.


Realisté v politice

Do české politiky se po víc než 100 letech vracejí realisté – založení strany s podobným přízviskem jako měla partaj pozdějšího prezidenta T. G. Masaryka, dnes ohlásil politolog a ekonom Petr Robejšek. Chce ji budovat v konzervativním duchu s důrazem na rodinu, bezpečnost a národní zájmy a sebevědomí novému uskupení nechybí. Podle svého šéfa by chtěli realisté v příštích parlamentních volbách získat 20 procent hlasů. Spoléhá totiž na to, že ho budou volit voliči zklamaní z politiky dosavadních pravicových stran.

Chybí v české politice (R)realisté? Co se dá čekat od této nové strany jaké má šance na úspěch? Zeptáme se politologa Lukáše Jelínka a redaktorky Českého rozhlasu Marie Bastlové.


Evropa jako pracovní trh

Česko má nejméně lidí bez práce od roku 2008. Prakticky všichni zaměstnatelní lidé už mají místo a pro řadu podniků je naopak problémy sehnat pracovníky. I díky tomu také mimořádně rostou platy. Česko patří ve statistikách práce mezi premianty Evropy, ta se ale celkově z doby finanční krize zvedá výrazně pomaleji a v řadě států – hlavně na periferii má nezaměstnanost pořád dvouciferné hodnoty. Ještě horší je situace u mladých lidí, někde i polovina z nich roky po skončení školy do práce nenastoupila. Podle sociologů to může Evropě do budoucna hodně uškodit a výrazně ji proměnit. Navíc se při tom musí vypořádávat i se současným přílivem zahraničních migrantů.

O trendech v sociologickém vývoji pod vlivem nezaměstnanosti a možných důsledcích si promluvíme s předsedou Mezinárodní organizace práce Guyem Ryderem.


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Votava /ČSSD/, předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny o změnách v EET.

My bezmála tři roky připravujeme EET. Pan ministr Babiš nás utvrzoval v tom, že nebudou žádné výjimky, a nyní přichází sedm dní před spuštěním s dalšími výjimkami.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Skopeček /ODS/, ekonomický expert ODS k novým pravidlům u EET

Já si myslím, že to je ukázka toho, že se Hnutí ANO leklo toho, co by ty změny mohly způsobit a zkouší vymýšlet výjimky.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD
ŽánrMagazín