Témata: Brexit; Koaliční spor kvůli reorganizaci policie; Česko-americké obchodní vztahy. Moderují: David Borek a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

EU 28... nebo 27?

Britům zbývá poslední den na rozhodnutí, jestli zůstat v Evropské unii, nebo ji opustit. Podle posledních průzkumů jsou oba tábory v zásadě vyrovnané. Politici se tak v posledních hodinách snaží přesvědčit hlavně nerozhodnuté voliče. Jasnější názor ohledně budoucnosti monarchie mají zatím bookmakeři sázkových kanceláří, kteří nižší kurzy vypisují na setrvání země v osmadvacítce. Na možné negativní dopady v případě britského NE se ale připravují finanční instituce, investoři i běžní lidé. Část Britů se v obavě z poklesu libry začala shánět po zahraničních měnách. Směnárny uvádějí, že zájem o eura nebo dolary se zvýšil o desítky procent.

Na nejnovější informace a atmosféru Londýna – den před rozhodnutím – se zeptáme vedoucího zahraniční redakce České televize Michala Kubala.

Příčiny samotného referenda a jeho možné dopady pak rozebereme se dvěma exkluzivními hosty – americký pohled představí velvyslanec USA v Česku Anrew H. Schapiro, ten český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek /ČSSD/.


Americko-české obchodní vztahy

V pohledu přes oceán pak zůstaneme a přidáme i českou perspektivu. Do Spojených států totiž míří stále víc tuzemských podnikatelů, kteří ztrácejí obavy z vysoce konkurenčního trhu, přestože zdaleka není v žebříčku firem tak atraktivní jako Rusko, Čína nebo Arabské země. Podle posledního průzkumu Svazu průmyslu se však mezi exportéry právě Spojené státy staly "skokanem roku".

Co rozhýbalo české podnikatele a jak vztahy hodnotí američtí byznysmani? Budeme se ptát ekonomického diplomata působícího v USA Tomáše Harta.


Řekli v Událostech, komentářích

Andrew H. Schapiro, velvyslanec USA v ČR, k zítřejšímu referendu ve Velké Británii:

Evropský kontinent samozřejmě přežije bez ohledu na zítřejší výsledek. Ale myslím si, že je tu důvod, proč jsme posledních 40 až 50 let viděli mír a prosperitu – po tom, co se na evropském kontinentu dělo v minulých staletích. Jedním z důvodů je to, že tu máte obchodní partnerství, kde neexistují cla, a naopak funguje spolupráce na tolika různých úrovních. Stabilnější a prosperující Evropa je lepší pro nás pro všechny, tedy i pro Spojené státy.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín