Témata: Koaliční roztržka kvůli hazardu; První uprchlíci v Drahonicích; Spor o koncepci sociálního bydlení; Bělorusko po volbách; Nobelova cena za ekonomii. Moderují Daniel Takáč a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Koaliční roztržka kvůli hazardu


Koaliční poslanci Jan Bartošek z KDU-ČSL a Ladislav Šincl z ČSSD byli podle Andreje Babiše zlobbovaní hazardní lobby. Ministr financí a předseda hnutí ANO to prohlásil před večerním jednáním koaliční rady a znovu se tak opřel do svých politických kolegů. Je koalice vůbec schopná takto fungovat? A jak ji kromě hazardu rozděluje elektronická evidence tržeb? Zeptáme se místopředsedy sněmovny, místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška a poslance, místopředsedy ANO Jana Volného.


První uprchlíci v Drahonicích

Z tábora v Bělé pod Bezdězem dnes převezli osmdesát migrantů do uprchlického zařízení v Drahonicích. Před zimou chce totiž ministerstvo vnitra zajistit všem uprchlíkům bydlení ve zděných budovách. Převoz ale o několik hodin posunuly protesty migrantů, kteří do Drahonic odjet nechtěli. A výhrady mají i okolní obce. Hostem bude starosta obce Lubenec, jejíž součástí jsou Drahonice, Jiří Chaloupecký.


Spor o sociální bydlení


Ministři schválili koncepci sociálního bydlení, která má sloužit jako základ pro budoucí zákon. Cílem je dostat lidi z ulic a drahých ubytoven do tří různých stupňů sociálních bytů. Kabinet chce, aby norma začala platit od roku 2017, kritici mluví o popření principu, že lidé jsou zodpovědní za svůj osud. O koncepci sociálního bydlení budou diskutovat ředitel Odboru sociálního bydlení Ministerstva práce a sociálních věcí David Pospíšil a expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová.


Bělorusko po volbách

Evropská unie pravděpodobně pozastaví sankce proti Bělorusku. České televizi to potvrdil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Brusel tak reaguje na vstřícné kroky staronového běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, a to hlavně propuštění politických vězňů. Opozice ale označila volby za zfalšované a nedemokratické. A vyzývá k tomu, aby unie Lukašenkovi neustupovala. Okomentuje redaktor Rádia Svobodná Evropa - Rádia Svoboda Jaroslav Šimov.


Nobelova cena za ekonomii

Nobelovu cenu za ekonomii získal Brit Angus Deaton za analýzu spotřeby, chudoby a blahobytu. Díky jeho výzkumům je podle švédské královské akademie možné formulovat politiku, která by účinně bránila chudobě. Jak konkrétně? Téma pro bývalého rektora Vysoké školy ekonomické Richarda Hindlse.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Volný /ANO/, poslanec, místopředseda hnutí, o požadavku Jana Bartoška na snížení plánovaného denního poplatku na hrací automat

"Je divné, když jeden poslanec na základě svého rozhodnutí popírá koaličně dohodnutý model, aniž by to na té koalici projednal."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Bartošek /KDU-ČSL/, místopředseda Poslanecké sněmovny, místopředseda strany reaguje na slova Andreje Babiše o tom, že je ovlivněn hazardním lobby

"Kdyby byl Andrej Babiš chlap, tak tady dneska sedí proti mně a řekne mi to do očí a neposílá s prominutím mě konfrontovat s nějakým mouřenínem. (…) Jestliže chci zlikvidovat nelegální hazard, zavádím adiktologické brzdy a dělám soulad práva České republiky s Evropskou unií, čím prospívám hazardnímu průmyslu?"


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín