První běženci odletěli z Itálie do Švédska; Vojáci střeží česko-rakouskou hranici; Překvapivý nositel Nobelovy ceny míru; Moderují: Daniel Takáč a Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Evropské migrační přesuny

Počet běženců, kteří se z Turecka dostávají do Evropy, podle Mezinárodní organizace pro migraci narůstá. Prezidenti zemí V4 a Chorvatska na summitu požadovali efektivní opatření na ochranu hranice. Shoda panuje i na tom, že by v Turecku měly vzniknout nové uprchlické tábory. V praxi mezitím začal fungovat mechanismus povinných kvót. Z Itálie odletěla první skupina běženců do Švédska. Má Miloš Zeman pravdu, že EU při zabezpečení vnějších hranic selhala? Jak by mělo reagovat Česko? A proč je po Německu vytouženým cílem migrantů Švédsko? Otázky pro ministra zemědělství Mariana Jurečku /KDU-ČSL/, předsedu poslaneckého klubu /KSČM/ Pavla Kováčika a analytika Ústavu mezinárodních vztahů Matse Brauna.


Přísnější podmínky pro vinaře i prodejce

Až třetina vína, které inspektoři zkontrolují, nevyhovuje. Falšuje se hlavně přilitím vody, alkoholu nebo přidaným cukrem. Ministerstvo zemědělství proto připravilo novelu vinařského zákona. Ta podmínky dovozu, skladování nebo prodeje vína zpřísní. Co novela přináší? Bude díky ní víno kvalitnější? A nezdraží? Odpoví ministr zemědělství Marian Jurečka /KDU-ČSL/ a stínový ministr zemědělství Pavel Kováčik /KSČM/.


Nobelova cena za mír

Letošní Nobelovu cenu za mír získal tuniský Kvartet pro národní dialog. Skupinu tvoří čtveřice občanských a profesních organizací, které přispěly k budování demokracie v Tunisku. Před dvěma lety se zasadily o řešení vnitropolitické krize, u které hrozilo, že přeroste v ozbrojené nepokoje. Proč neuspěli jiní favoriti? Angela Merkelová, nebo papež. A co všechno výbor hodnotí? Udělování cen rozebereme s teologem a filozofem Tomášem Halíkem a Janem Eichlerem, analytikem Ústavu mezinárodních vztahů.


Sídlo Galilea se otevřelo veřejnosti

Pražské ústředí agentury GSA se otevřelo veřejnosti. Dnes pro školy, zítra pro širokou veřejnost. O významu agentury nejen pro Prahu a Českou republiku si s bývalým vládním zmocněncem pro projekt Galileo Karlem Dobešem povídal na místě Lukáš Dolanský.


Tolerance alkoholu u cyklistů?

Až půl promile alkoholu v krvi, tedy zhruba dvě piva, by nově mohl cyklistům povolit zákon. Ve sněmovně to navrhl lidovecký poslanec Jiří Junek při druhém čtení novely zákona o provozu na silnicích. Ta mimo jiné povoluje provoz vozítek segway nebo ukládá chodcům povinnost nosit na silnici za špatné viditelnosti reflexní prvky. Měla by pro cyklisty platit jiná pravidla než pro řidiče? Nezvýší se nehodovost? A má návrh šanci ve sněmovně projít? Zeptáme se jeho předkladatele, poslance Jiřího Junka /KDU-ČSL/ a ředitele Služby dopravní policie Tomáše Lercha.


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Halík, teolog, filozof, držitel Templetonovy ceny, o udělení Nobelovy ceny za mír

"Zatímco dříve byli oceňováni lidé, jejichž jména už byla všeobecně světově známá, tak dnes se tyto ceny spíš vztahují k lidem, kteří ještě mají něco před sebou, kteří byli známí jenom třeba v určité oblasti. Ale právě tyto ceny jim dávají mezinárodní prestiž."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín