Témata: Protestní nóta v kauze Michalákovi; Ruské nálety v Sýrii; Jednání Bezpečnostní rady státu; Kauza VW a etika byznysu; Nobelova cena fyziku. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Protestní nóta v kauze Michalákovi

Norsko odebralo Evě Michalákové práva k oběma synům, Česko chystá protestní nótu, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek už si pozval zástupkyni norské velvyslankyně. Reakce dalších politiků jsou ostré: lidovecký europoslanec Zdechovský zmínil mimo jiné i možnost vyhoštění norské velvyslankyně, to nevyloučil ani prezident Zeman, který navrhl obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Měl by český stát razantně zasáhnout? Jaké je skutečné pozadí celé kauzy? Zeptáme se ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána v úvodu pořadu.


Ruské nálety v Sýrii

Napětí kolem ruské operace v Sýrii nabírá na síle. Generální tajemník Severoatlantické aliance vyzval Kreml, aby s vedením NATO lépe komunikoval a předcházel nebezpečným situacím. Víkendový přelet ruských stíhaček nad Tureckem podle něj nebyl náhodný. Moskva obvinění odmítá a dál nálety stupňuje. Mluví také o zapojení pěších dobrovolníků. Jak ruské nálety v Sýrii komplikují situaci v regionu? Může NATO chování Ruska usměrnit? Odpoví europoslankyně Dita Charanzová /ANO/ a politolog FSV UK Emil Aslan Souleimanov. Nabídneme i exkluzivní rozhovor s vrchním velitelem americké armády v Evropě, generálem Benem Hodgesem.


Bezpečnostní rada o uprchlické krizi

Bezpečnostní rada státu za účasti Miloše Zemana jedná o uprchlické krizi. Podle prezidenta má Česko dál odmítat povinné rozdělování běženců mezi jednotlivé státy Evropské unie. První migranti z Itálie mají být předáni už tento týden – do Švédska a Německa. Jsou další tři miliony uprchlíků v Turecku připravených se vydat do Evropy skutečně reálné číslo? A co by měla dělat česká vláda? Otázky pro bezpečnostního analytika Františka Šulce. Detaily přímo z jednání dodá redaktorka ČT Ellen Brendlová.


Kauza VW a etika byznysu

Skandál kolem falšování testů emisí bude německý automobilový koncern Volkswagen podle analytiků zřejmě stát desítky miliard eur. Jen náklady na pokuty, právní spory a svolávání automobilů by mohly překročit 35 miliard eur. Navíc se očekává, že aféra negativně dopadne na prodej automobilky a poškodí její pověst. Co kauza vypovídá o etice současného byznysu? Téma pro biologa a filozofa Stanislava Komárka.


Nobelova cena za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku získali Japonec Takaaki Kadžita a kanadský vědec Arthur McDonald. Dokázali, že částice neutrina mají hmotu. Ve vesmíru jsou druhé nejhojnější a mění při jeho průletu svou identitu včetně hmotnosti. Objev pomůže porozumět fungování přírody a dějům na Slunci. Jeho význam okomentuje ředitel Ústavu částicové a jaderné fyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK Jiří Dolejší.


Řekli v Událostech, komentářích

Zdeněk Kapitán, ředitel, Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, o aktuálním vývoji kauzy dětí Michalákových:

"S rozhodnutím jsem se seznámil a ty důvody považuji za neakceptovatelné proto, aby došlo ke zbavení rodičovské zodpovědnosti a následné adopci. (...) Paní Michalákové v tuto chvíli může efektivně pomoct to, že se obrátí po vyčerpání prostředků na ochranu práva přípustných v Norsku na Evropský soud pro lidská práva. A Česká republika bude u tohoto soudu intervenovat."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín