Témata: Česko proti kvótám; Trenýrky nad Pražským hradem; Zájmy Ruska v Sýrii. Moderuje: Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Uprchlická krize

V následujících dnech se má rozhodnout, jestli si jednotlivé státy Evropské unie budou muset povinně rozdělit uprchlíky. Česko kvóty dál odmítá a svůj názor dnes podpořilo právní analýzou ministerstva vnitra, podle níž podobný systém už v minulosti selhal. Dokument předalo lucemburské straně, která osmadvacítce aktuálně předsedá. Už zítra by mělo pokračovat přerušené jednání unijních ministrů vnitra. Podaří se nalézt kompromis? Hosty budou náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Mlsna, europoslanec, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil /nestr. za TOP 09 a STAN/ a hejtman Karlovarského kraje Martin Havel /ČSSD/.


Trenýrky nad Pražským hradem

Dva dny poté, co aktivisté Ztohoven vyvěsili nad Pražským hradem červené trenýrky, musela hradní ochranka na lešení zasahovat znovu. Na Hrad lezl další člen skupiny převlečený za dělníka. Je vyvěšení spodního prádla místo prezidentské standarty trestné? Je to demokratické? Je to fašizující? Diskutovat budou člen skupiny Ztohoven Petr Žílka, komentátor Hospodářských novin Petr Fischer a advokát z katedry trestního práva PF UK Tomáš Gřivna.


Putin očima dvou novinářů

Do Moskvy přijel izraelský premiér, aby zjistil, co Rusko zamýšlí v Sýrii. Tisíce odpůrců Vladimira Putina se zároveň sešly na první oficiálně povolené opoziční demonstraci v Moskvě. Téma pro dva přátele novináře, z nichž každý má na Putina a Rusko trochu jiný pohled: komentátora Českého rozhlas Plus Libora Dvořáka a publicistu Jan Petránka.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Pospíšil /nestr. za TOP 09 a STAN/, europoslanec, bývalý ministr spravedlnosti, o evropské směrnici z roku 2001 pro ochranu uprchlíků

"Ten problém, proč Evropa nechce tuto směrnici, bude v tom, že tam je právě na rozhodnutí poškozeného, uprchlíka, do jaké země půjde a není možné podle té směrnice ho přidělit někam jinam. Tak si to interpretuji já, proč tato směrnice nebyla užita."


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Mlsna, náměstek ministra vnitra pro legislativu, o evropské směrnici z roku 2001 pro ochranu uprchlíků

"Právní úprava z roku 2001, která se týká dočasné ochrany, což je systém, který EU přijala právě pro případy nekontrolovaných velkých migračních vln a toků – a ta spočívá v poskytnutí dočasné ochrany velkým skupinám migrantů, se kterými není možné z časových důvodů vést jednotlivé azylové řízení – teprve v okamžiku dočasné ochrany se následně vedou jednotlivá azylová řízení. (...) My se ptáme Evropské komise, proč systém, který je v evropském právu od roku 2001, nebyl nikdy aktivován, proč podle něj EU nechtěla řešit některé základní fáze této migrační krize."


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Gřivna, advokát, katedra trestního práva, PF UK, o akci skupiny Ztohoven, jejíž aktivisti vyvěsili na Pražském hradě místo vlajky prezidenta republiky trenýrky

"Trestní zákoník nemá specifický trestný čin, který by se týkal hanobení státních symbolů. Policejní orgán se to snaží podřadit pod trestný čin výtržnictví, jako když se někdo na veřejném prostranství dopustí hrubé neslušnosti."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín