Uprchlíci do Česka; Spor o omluvu za oběti odsunu; Ztracené obrazy; Moderuje: Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Uprchlíci do Česka

Bez konkrétní dohody skončilo jednání ministrů vnitra Evropské unie v Bruselu. Stále tak není jasné, jak si bez povinných kvót rozdělit 40 tisíc běženců. Dobrovolné přísliby jednotlivých států zatím nestačí. Podle českého ministra vnitra Milana Chovance dávají dohromady asi dvaatřicet tisíc. Jak se s přílivem uprchlíků vyrovná Česko? Máme morální povinnost je přijímat? Máme právo vybírat si mezi nimi? A jak uprchlíci promění současnou Evropu? Hosty budou teolog a filozof, držitel Templetonovy ceny Tomáš Halík, Peter Morée z Evangelické teologické fakulty UK, člen výkonné rady Ústředí muslimských obcí v ČR Assem Attasi a odborník na extremismus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Miroslav Mareš.


Spor o omluvu za oběti odsunu

Rozporuplné reakce vyvolalo mezi politiky gesto vicepremiéra Pavla Bělobrádka. Ten se během návštěvy Bavorska setkal se zástupci sudetských Němců a v Mnichově uctil památku obětí poválečného odsunu. Šéf komunistů Vojtěch Filip to označil za neúctu a výsměch obětem druhé světové války. Naopak podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jde o gesto smíření. O odsunu sudetských Němců budeme mluvit s vojenským historikem Luborem Václavů.


Ztracené obrazy

Národní galerii v Praze chybí podle Nejvyššího kontrolního úřadu desítky sbírkových předmětů. Například 31 kreseb, mezi nimi i díla Josefa Lady, Františka Kupky nebo Jana Zrzavého. Téma pro jednatele 1. Art Consulting Jiřího Rybáře.


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Halík, teolog a filozof, o vývoji společnosti a náboženství

"Náboženství se stávají nesamozřejmou součástí společnosti. Je zde jakási ztráta důvěry v liberální společnost. A mnozí lidé tváří v tvář té globalizaci a těm složitým problémům hledají nějaké jednoduché, tvrdé odpovědi na ty složité otázky. A k tomu zneužívají tu náboženskou rétoriku a náboženské symboly."


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Halík, teolog a filozof, o řecké krizi

"Bylo by velmi nebezpečné z hlediska vojensko-strategického a politického, kdyby se Řecko odtrhlo (od Evropské unie), protože už čeká Rusko, aby k sobě to Řecko přitáhlo."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín