Témata: Řecko před bankrotem?; Námořní operace EU proti pašerákům uprchlíků; Případ soudce Berky; Odvolaní Babišovi náměstci. Moderují Lukáš Dolanský a David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

Řecko před bankrotem?

Tento týden se rozhodne o dalším osudu Řecka. Během následujících čtyřiadvaceti hodin budou představitelé na nejvyšších úrovních jednat v Bruselu s klíčovými věřiteli. A pokud se nedomluví, hrozí zemi bankrot. Problémy Řecka mezitím řeší i čeští politici. Podle vicepremiéra Andreje Babiše by mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor. Premiér Bohuslav Sobotka to odmítl – krach země by podle něj zasáhl celou Evropskou unii. Kdo má pravdu? A jak reálný je v současnosti bankrot Řecka a jeho vyloučení z měnové unie? Do Bruselu se spojíme se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem. Diskutovat budou poslanec Jan Volný /ANO/ a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Váňa.


Námořní operace proti pašerákům

Ministři zahraničí osmadvacítky schválili zahájení první fáze námořní operace proti pašerákům uprchlíků přes Středozemní moře do Evropy. V první fázi chtějí shromáždit informace o jejich sítích, později budou moci i potápět prázdné lodě pašeráků – k tomu bude ještě potřeba souhlas OSN. Téma pro kapitána dálné námořní plavby Karla Zemana.


Případ Berka

Táborský soud po pěti letech znovu otevřel případ soudce Jiřího Berky, který čelí spolu s dalšími lidmi podezření z konkurzních podvodů. Kauzu původně pozastavila prezidentská amnestie. Nejvyšší soud ji ale později prohlásil v jejich případě za neplatnou. Okomentuje redaktor Jiří Hynek, který kauzu dlouhodobě sleduje.


Babišovi náměstci

O dalším možném působení Lukáše Wagenknechta na ministerstvu financí se rozhodne do pátku. Řekl to šéf státní kasy Andrej Babiš. Svého prvního náměstka odvolal minulý týden, a podle samotného Wagenknechta to bylo bez udání důvodu. Jde v krátké době o druhého náměstka, kterého Babiš odvolal. V květnu skončil ve funkci Martin Pros. Probereme s redaktorkou Respektu Janou Klímovou.


Řekli v Událostech, komentářích

Roman Váňa /ČSSD/, místopředseda poslaneckého klubu, o řeckých návrzích na řešení krize

"Podle toho, co Řekové dneska předložili, je tam i určitá naděje na dohodu. Takže zatím ještě jsme na hranici. Řekové sami by možná bankrot přivítali, protože mají představu, že budou zbaveni svých dluhů, ovšem ty důsledky, které to má, ani oni sami, myslím, nedokáží dohlédnout."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Volný /ANO/, poslanec, o řeckých návrzích na řešení krize

„Teď na stole leží údajně velice zajímavý model, ale je otázka: Opravdu sáhnou do těch restrikcí, když tato vláda ve své volební kampani hlásala, že neudělá jediný krok, aby zvýšila daně, aby udělala redukci v těch důchodech, které táhnou k zemi? A ta šedá ekonomika je v Řecku na tak vysoké úrovni, že je to tam takřka nekontrolovatelné.“


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín