Témata: Teroristický útok v Ottawě; Povinná maturita z matematiky?; Evakuace kvůli výbuchu muničního skladu; 30 let s transplantovaným srdcem. Moderuje David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

Teroristický útok v Ottawě

Ovacemi ve stoje přivítali kanadští zákonodárci muže, který včera zabil útočníka v parlamentu a předešel masakru. Dvaatřicetiletý terorista předtím venku zastřelil vojáka. V tomto týdnu je to přitom už druhá podobná vražda. Země prověřuje napojení útočníků na islámské radikály. Jak hluboce útok zasáhl psychiku Kanaďanů? Změní se jejich otevřený vztah k menšinám? Spojíme se s zpravodajem Martinem Řezníčkem. Do studia přijde Magdalena Fiřtová z katedry amerických studií FSV UK.


Povinná maturita z matematiky?

Letošní deváťáci budou možná prvními studenty, kteří budou povinně maturovat z matematiky. Ministerstvo školství chce změnu zavést od roku 2019. Původně se počítalo s tím, že to bude o rok později. Šéf resortu Chládek nakonec ustoupil tlaku zaměstnavatelů a odborů. Proč má být maturita z matematiky povinná? A jsou na to studenti, učitelé a celý systém dostatečně připraveni? Diskutovat budou ministr školství Marcel Chládek /ČSSD/, spoluautor projektu Matematika s chutí Oldřich Botalík a předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn.


Evakuace kvůli muničnímu skladu

Stovky obyvatel Lipové a Vlachovic museli ráno opustit své domovy. Evakuace umožnila pyrotechnikům důkladnější průzkum areálu, ve kterém před týdnem explodoval muniční sklad. Hostem bude starostka Vlachovic Ludmila Nejedlá /KDU-ČSL/.


Třicet let s transplantovaným srdcem

Osmasedmdesátiletý Rudolf Sekava si připomíná třicet let od chvíle, kdy ho nové srdce vrátilo zpátky do života. Bývalý středoškolský učitel je nejdéle žijícím člověkem v České republice s transplantovaným srdcem. Probereme s kardiochirurgem pražského IKEMu Janem Pirkem.


Exkluzivní rozhovor

Do loňska vrchní velitel spojeneckých sil Severoatlantické aliance v Evropě. James Stavridis dohlížel na operace NATO v Afghánistánu, Libyi, Sýrii nebo na Balkáně. Co podle něj nejvíc ohrožuje současný svět? Jaká je nejúčinnější strategie v boji s teroristy? A co si on osobně odnesl z 11. září, které prožil přímo v Pentagonu? Nabídneme exkluzivní rozhovor.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín