Témata: Povolební vyjednávání; „Nespokojená demokracie“ na Foru 2000; Opatření proti ebole; Czech Press Photo. Moderuje David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

Povolební vyjednávání

Hnutí a strany, které uspěly v komunálních volbách, vyjednávají po celé republice o koalicích. Dohodnuto je třeba v Náchodě nebo Olomouci, kde vítězné hnutí ANO míří do opozice. Postup tamní ČSSD ale vyvolal spor mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a šéfem ANO Andrejem Babišem. Dohoda je na spadnutí i v Praze. Tady naopak ANO s ČSSD ladí program. Kdo získá kontrolu nad klíčovými městy? A jak ovlivní komunální politika politiku vysokou? Hostem bude kandidát na primátora Olomouce Antonín Staněk /ČSSD/, zvolený zastupitel ANO Patrik Nacher, lídr hnutí Žít Brno, zvolený zastupitel Matěj Hollan a zvolený zastupitel Petr Třešňák /Piráti/ z Mariánských Lázních, kde Piráti slaví historický úspěch. Komentář připojí politolog Bohumil Doležal a Jindřich Šídlo z Hospodářských novin.


Forum 2000

Nespokojená demokracie – podtitul 18. ročníku konference Forum 2000. Připomíná čtvrt století od pádu železné opony. Účastní se dvě stovky hostů z řad státníků, akademiků nebo náboženských představitelů. Mezi nimi také socioložka, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, která bude hostem Událostí, komentářů.


Boj s ebolou

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje kvůli ebole zavedení letištních kontrol. Týkaly by se lidí, kteří přiletěli z rizikových zemí. Po vládě bude chtít také schválení speciálního cvičení zdravotníků v armádním Centru biologické ochrany v Těchoníně. Scénář pro řešení možného podezření na ebolu by na místě měly trénovat smíšené týmy armádních a civilních odborníků. Jak konkrétně? Probereme se státním tajemníkem Ministerstva obrany Danielem Koštovalem.


Czech press photo

Konflikt na Ukrajině se stal stěžejním tématem letošního Czech Press Photo. Hlavním vítězem jubilejního dvacátého ročníku je Filip Singer. Všechny soutěžní snímky budou k vidění od 20. listopadu na Staroměstské radnici v Praze. Víc s porotcem soutěže, americkým fotografem, historikem umění Jamesem R. Huguninem.


Řekli v Událostech, komentářích

Bohumil Doležal, politolog, k úspěchu regionálních uskupení ve volbách

To hnutí Žít Brno, to bylo původně míněno jako legrace a pak se z toho stala smrtelně vážná záležitost. Normální postup, když člověk dělá něco v politice, je, že nejdřív to bere jako smrtelně vážnou záležitost, a když se mu to nepovede, tak si z toho dělá legraci. Tady je to naopak. Já v tom vidím strašnou nezodpovědnost.
Stejnou nezodpovědnost vidím u těch Pirátů v Praze například. Oni si diktují, jaká bude koalice... a za druhé říkají, my v té koalici nebudeme, my ji budeme tolerovat a jenom v tom případě, když budeme mít kontrolní funkce.


Řekli v Událostech, komentářích

Antonín Staněk /ČSSD/, kandidát na primátora Olomouce, k povolebnímu jednání v Olomouci

S panem Ferancem jsme se před deseti dny setkali, nicméně to bylo setkání, které ještě nesouviselo s volbami. Bavili jsme se o případné povolební spolupráci, o tom, že vítěz zavolá druhému. (...) Nicméně já si myslím, že každé povolební jednání je vedeno napříč politickým spektrem.


Řekli v Událostech, komentářích

Patrik Nacher /ANO/, zvolený pražský zastupitel, k povolebnímu jednání v Olomouci

V momentě, kdy v neděli ráno jsou sečtené výsledky a v neděli večer už máte dohodu čtyř různých subjektů a víme, že ty dohody jsou komplikované (...) a během šesti hodin máte dohodu, z toho úplně ční, že tam došlo zřejmě k nějaké dohodě už před samotnými volbami.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín