Témata: Kurzarbeit pro Česko; Nový americký velvyslanec v Praze; Nákup licencí pro Opencard; Archeologický objev století na Vyšehradě. Moderuje Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kurzarbeit pro Česko

Zkrácená pracovní doba s menším výdělkem, ale s jistým místem – to je kurzarbeit. Podle poradní skupiny expertů má výrazně pomoci zahojit škody, které Česku působí rusko-evropská obchodní válka. Kdo by měl systém spustit, kdo ho zaplatí a jak konkrétně by měl fungovat? Co si o tom myslí politici, co odboráři a co ekonomové? A jaké jsou zkušenosti ze zahraničí? Zeptáme se šéfa odborů Josefa Středuly, místopředsedy sněmovny Jana Bartoška /KDU-ČSL/, ekonomického experta ODS Jana Skopečka a politologa a ekonoma Petra Robejšeka.


Nový velvyslanec USA v Praze

Do Česka přijíždí nový americký velvyslanec Andrew Schapiro. Právník s českými kořeny dnes i s rodinou přistál na letišti Václava Havla. Ve funkci nahradil Normana Eisena, který Prahu opouští po třech letech ve funkci. Jak se vybírají kandidáti na americké ambasadory? Jak prestižní adresa je pro ně Praha? Jaké teď panují nálady mezi Spojenými státy, Ruskem a dalšími zeměmi? Odpoví Petr Kolář, bývalý český velvyslanec v USA a v Rusku.


Opencard

Praha koupí od společnosti eMoneyServices téměř 300 000 licencí k Opencard. Nákup za 22,5 milionu korun po několikahodinovém jednání schválila rada hlavního města. Co se bude s kartou Pražana dít do budoucna? Vydrží v současné podobě, nebo přijde jiný systém a kolik to ještě městskou pokladnu bude stát? Téma pro primátora Tomáše Hudečka /TOP 09/.


Objev století na Vyšehradě

Archeologové objevili základy zatím nejstaršího známého kostela na Vyšehradě. Podle odhadů vznikl na přelomu 10. a 11. století. Komplex navíc svými rozměry patrně patřil mezi největší stavby své doby ve střední Evropě. Archeologové mluví o objevu století, který nejspíš změní představy o vývoji nejstaršího českého osídlení a kultury. Víc informací o tomto fenoménu prozradí jeden z objevitelů, archeolog Ladislav Varadzin.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Skopeček /ODS/, ekonomický expert strany, o navrhovaném zavedení kurzarbeitu

"Kurzarbeit není ničím jiným než přímou podporou vybraných firem. A aby takovou podporu mohl stát poskytnout, tak nejdřív ty peníze musí od někoho jiného vybrat. Čili musíme si jasně říct, že je to podpora někomu na úkor někoho jiného. Já neříkám, že budeme a priori proti – určitě o tom budeme jednat –, ale opravdu bych užití kurzarbeitu velmi vážil na lékárnických vahách."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín