Témata: Ne dostavbě Temelína; Armáda v krizi?; Odškodnění Jourové; Budoucnost Prahy; Rozhovor s Jonasem Kaufmannem. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Ne dostavbě Temelína

Jaderná elektrárna Temelín se zatím rozšiřovat nebude. Státní energetický gigant ČEZ zrušil tendr na třetí a čtvrtý blok. A to kvůli změnám na evropském energetickém trhu a také včerejšímu rozhodnutí vlády, která odmítla dát jakoukoli státní záruku za výkupní ceny elektrické energie. Obejde se Česká republika bez dostavby Temelína? Hostem bude zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, místopředseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes, místopředseda hospodářského výboru Milan Urban /ČSSD/ a bývalý ministr průmyslu a obchodu, expert ODS pro oblast hospodářství Martin Kuba.


Armáda v krizi?

Pokud Česko nebude dávat víc peněz na obranu, česká armáda spojencům ze Severoatlantické aliance v případě války příliš nepomůže. Podle Hospodářských novin, které mají tajnou zprávu NATO k dispozici, je část jednotek na kritické úrovni. Jde hlavně o dělostřelce, protivzdušnou obranu nebo zásobovače. Podle ministerstva obrany je alianční zpráva nejkritičtější za posledních 5 let. Téma pro velvyslance ČR při NATO Jiřího Šedivého a Jana Gazdíka z Aktuálně.cz.


Odškodnění Jourové

2,7 milionu korun za ušlý zisk musí zaplatit ministerstvo spravedlnosti Věře Jourové – rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2. Současná ministryně pro místní rozvoj strávila v roce 2006 měsíc ve vazbě kvůli údajné korupci při opravě zámku v Budišově. Rozsudek není pravomocný. Bude se ministerstvo spravedlnosti odvolávat? A je běžné, že se člověk odškodnění za nezákonnou vazbu dočká až po osmi letech? Zeptáme se náměstkyně ministryně spravedlnosti Hany Marvanové.


Budoucnost Prahy

Praha by se neměla rozrůstat mimo své současné hranice. První podklady z nového územního plánu naznačují, že by se mělo stavět uvnitř města. Proč se Praha nemá rozšiřovat? A znamená to, že v metropoli bude méně zelených ploch? Probereme s architektem Romanem Kouckým.


Rozhovor s Jonasem Kaufmannem

V Obecním domě večer vystoupí slavný tenorista z Metropolitní opery Jonas Kaufmann. Tentokrát nepřivezl pásmo árií, ale komornější program – písně Franze Schuberta doprovázené pouze pianistou. S Jonasem Kaufmannem nabídneme exkluzivní rozhovor.


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Urban /ČSSD/, místopředseda hospodářského výboru sněmovny, ke zrušení tendru ČEZ na dostavbu Temelína

"To dnešní rozhodnutí není překvapivé, na druhou stranu jsem si jist, že to je trochu špatná zpráva, zvláště pro budoucí generace. Protože je tady riziko, že Česká republika po roce 2020, 2025 nebude mít dostatek elektrické energie, anebo bude velice a strašně drahá."


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Pačes, místopředseda dozorčí rady, ČEZ, ke zrušení tendru ČEZ na dostavbu Temelína

"Tato vláda je teď v takové fázi, kdy, můj dojem alespoň je, se trošku obává udělat takovéto zásadní dlouhodobé rozhodnutí, ale myslím si, že k tomu bude muset dospět buď tato vláda, nebo snad příští, čili v několika letech se k tomu určitě budeme muset vrátit."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín