Dnešní témata: Kompenzace za sKarty; Sporné restituce; Konec víz do Kanady; Romeo a Julie

Obsah dílu

Přehrát vše

Kompenzace za sKarty

Víc než 200 milionu korun chce Česká spořitelna za ukončení projektu sKaret. Podle smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí je měla provozovat až do roku 2024. Projekt ale nakonec skončí na konci dubna příštího roku – prezident už podepsal příslušný zákon. Kdo je odpovědný za případnou škodu v řádu stovek milionů korun? A měl by stát České spořitelně zaplatit požadované náhrady? Hostem bude bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek /TOP 09/ a místopředseda KSČM Jiří Dolejš.


Sporné restituce

Církevní restituce se ukazují jako nejzásadnější problém ve vyjednávání o možné vládní koalici ČSSD, ANO a lidovců. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka chce s představiteli církví jednat o jejich revizi, s cílem omezit finanční požadavky na státní rozpočet. Zatímco ANO se debatám nebrání, KDU-ČSL chce zachovat současný stav. Jsou smlouvy o finančním narovnání nezvratné? A za jakých okolností by církve přistoupily na novou dohodu? Diskutovat bude ekonom pražského arcibiskupství, předseda expertní komise církví Karel Štícha a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.


Konec víz do Kanady

Češi už si na cestu do Kanady nebudou muset obstarávat víza. Kanadské velvyslanectví tuto povinnost zrušilo. Ottawa víza obnovila před čtyřmi lety, když narostl počet žadatelů o azyl. Co přinese zrušení vízové povinnosti? A je možné, že se znovu zvedne imigrační vlna do Kanady? Probereme s kanadským velvyslancem v Praze Otto Jelinkem.


Romeo a Julie

Státní opera uvádí mimořádnou premiéru. Nového zpracování se dočkala
Shakespearova tragédie Romeo a Julie. Choreografii na hudbu Sergeje Prokofjeva více než dva roky připravoval Petr Zuska. Téma pro taneční publicistku Ninu Vangeli.


Řekli v Událostech, komentářích

Karel Štícha, ekonom pražského arcibiskupství, předseda expertní komise církví k požadavku ČSSD redukovat finanční náhrady církvím

"Já jsem zaznamenal v poslední době jako hlavní argument nebo hlavní cíl změnit tu část restitucí, která je realizována formou finančního narovnání. Opírají své stanovisko o názor, že to finanční narovnání je neadekvátní. My se to nedomníváme."


Řekli v Událostech, komentářích

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda strany, k požadavku ČSSD redukovat finanční náhrady církvím

"My se chceme pobavit o tom, jak teda církev zdůvodňuje tyto finance, jak zdůvodňuje i ty své nároky. (...) Tady se má sice něco někomu po právu dostat, ale nikdo nevíme, jak se k tomu dospělo."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín