Dnešní témata: Spor o restituce; Zákon o státním zastupitelství; Změny klimatu; Výstava Marilyn; Moderuje: Daniela Drtinová

Obsah dílu

Přehrát vše

Spor o restituce

Církevní restituce začal projednávat Ústavní soud. Zrušení zákona se domáhá skupina opozičních zákonodárců. Kromě údajně příliš velkého rozsahu vydávaného majetku a vysokých finančních náhrad napadají i způsob, jakým sněmovna restituce přijala. Verdikt by měl padnout 3. června. Zruší Ústavní soud církevní restituce? Skutečně zákon zvýhodňuje církve oproti ostatním restituentům? A co všechno tedy nakonec stát vydá? Hostem bude poslanec, předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda a místopředseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.


Zákon o státním zastupitelství

Ministři schválili návrh zákona o státním zastupitelství. Norma ruší úřad vrchního žalobce v Praze a v Olomouci a nově naopak zřizuje specializovaný protikorupční útvar. Nejvyššího státního zástupce by měl v budoucnu jmenovat prezident na návrh vlády, a to na dobu deseti let. Co dalšího novinka zavádí? Nehrozí koncentrace moci v rukou nejvyššího státního zástupce? A je vznik úřadu pro potírání korupce systémovým krokem? Zeptáme se nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.


Změny klimatu

Přední německý klimatolog Stefan Rahmstorf je v Česku. Zaměřuje se hlavně na roli oceánů při klimatických změnách a představí výsledky poslední hodnotící zprávy. Jak moc se klima za poslední roky změnilo? Hostem Událostí, komentářů bude klimatolog Stefan Rahmstorf.


Výstava Marilyn

V Jízdárně Pražského hradu začala výstava osobních věcí Marilyn Monroe. Nakonec v plánovaném termínu, přestože pořadatelé původně oznámili, že část mezinárodní sbírky se krátce před zahájením ztratila. Co vidět za touhou vlastnit předměty slavných lidí? Téma pro jednoho z organizátorů výstavy Jana Třeštíka.


Řekli v Událostech, komentářích

Marek Benda /ODS/, předseda poslaneckého klubu, o výši majetkového vyrovnání s církvemi

"Já říkám, že soupis majetku a to číslo dal poprvé na stůl Pavel Dostál, ministr kultury Zemanovy vlády, člen sociální demokracie. Za druhé pozemky, které budou vydány fyzicky, to (ve vlastnictví církve k 25. 2. 1948) musí splňovat. Tak mi neříkejte, že budou vydány nějaké pozemky, které nebyly k 25. únoru 1948 ve vlastnictví církve nebo náboženských společností. To je prostě jednoduchý - to se dojdu podívat do pozemkových knih, tam to zjistím, tam se podívám a buď vydám, nebo nevydám."


Řekli v Událostech, komentářích

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD, o výši majetkového vyrovnání s církvemi

"Já vám tady říkám, že díky neúplnosti a zmatku, který je v podkladech - samozřejmě v těch 134 miliardách, v těch náhradách - tam všude není vyloučeno, že se počítalo s majetkem, který ve skutečnosti nebyl věcí února 1948, ale byl prostě součástí toho majetku, který se - řekněme - redukoval ještě třeba při té první revizi, při té první pozemkové reformě 1947. (…) A to vytvořilo tu celkovou sumu. V tom je ta nepřesnost a netransparentnost."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín