Dnešní témata: Zemřela Margaret Thatcherová; Ocenění Kamily Moučkové

Obsah dílu

Přehrát vše

Margaret Thatcherová /1925-2013/

Zemřela bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová – bylo jí 87 let. Konzervativní politička, které se pro její nekompromisnost přezdívalo Železná lady, stála v čele Velké Británie od roku 1979, celkem jedenáct let. Jako první a dosud jediná žena. Zasloužila se o oživení ekonomiky a potlačila roli státu. Británie pro ni uspořádá pohřeb s vojenskými poctami v londýnské katedrále svatého Pavla. Jak Margaret Thatcherová změnila Velkou Británii? Jak ovlivnila vývoj ve světě? A jak hodnotit význam její konzervativní politiky? Hostem Událostí komentářů bude bývalý prezident Václav Klaus, profesor a právník Cardiff Law School Jiří Přibáň a poslanec Evropského parlamentu Libor Rouček /ČSSD/.


Ocenění Kamily Moučkové

Moderátorka Kamila Moučková dostane cenu spisovatele Arnošta Lustiga. A to za svůj neohrožený postoj proti sovětské okupaci a v letech normalizace proti komunismu. Právě dnes navíc slaví pětaosmdesáté narozeniny. A bude hostem Událostí, komentářů.


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Klaus vzpomínal na bývalou premiérku Velké Británie Margaret Thatcherovou, která dnes zemřela ve věku 87 let

"Ta díra, ta mezera, která po ní zůstala, je tak velká, že nikdo takový, bohužel, už v žádném případě v dnešní Evropě není. Určitě to není žádný z jejích následovníků ve Velké Británii. A když se rozhlédnu po Evropě, tak mám strach, že prostě to tady absentuje, to tady chybí, a myslím, že to je pro Evropu hrozivá škoda."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín