Dnešní témata: Soudci bez platů? ; Noví ministři; Ceny Paměti národa

Obsah dílu

Přehrát vše

Soudci bez platů?

Kvůli sporům o vlastní platy poslanci možná o platy připravili soudce. Zamítli totiž návrh zákona, podle kterého se měly platy soudců a státních zástupců vypočítávat. Vadil jim paragraf, který by zrušil zdanění paušálních náhrad zákonodárců. Úpravu, podle které se platy soudců vypočítávaly dosud, zrušil ke konci letošního roku Ústavní soud. Opravdu hrozí, že soudci zůstanou v lednu bez výplat? Proč neprojednávají poslanci platy soudců odděleně od svých? Debatovat budou poslanci Kateřina Klasnová /VV/, Boris Šťastný /ODS/ a viceprezident Soudcovské unie ČR Tomáš Novosad.


Noví ministři

Prezident Václav Klaus jmenoval tři nové ministry. Karolínu Peake /LIDEM/ ministryní obrany, Zbyňka Stanjuru /ODS/ ministrem dopravy a Petra Mlsnu ministrem bez portfeje. Podrobnosti v reportáži.


Ceny Paměti národa

Osm lidí, jejichž osud by neměl být zapomenut, večer získá Cenu Paměti národa. Organizace Post Bellum ocení bývalé politické vězně i ženy, které přežily holocaust. Podle čeho vybírají organizátoři oceněné? A jak chtějí zaručit, že jejich příběh neupadne v zapomnění? Hostem bude předseda Post Bellum Mikuláš Kroupa.


Nakročeno k raketové velmoci?

Severní Korea dnes prokazatelně odpálila raketu dlouhého doletu. Na oběžnou dráhu Země vynesla pozorovací družici. Testuje si KLDR technologie pro mezikontinentální střely, které by mohly nést jaderné hlavice? Nebo jsou obavy západních zemí přehnané? Rozebereme s koreanistou Jaromírem Chladou.


Filmový Hobit

Do českých kin přichází nový několik let očekávaný film Petera Jacksona Hobit. Po úspěšné trilogii Pán prstenů se režisér obrátil k další předloze J. R. R. Tolkiena. Dosahuje snímek kvalit předchozí trilogie? A proč Jackson natočil nejprve Pána prstenů, když Hobit dějově trilogii předchází? Téma pro Petra Sitára, překladatele a režiséra dabingu snímku Hobit.


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Novosad, viceprezident Soudcovské unie ČR, komentuje hlasování poslanců, kteří zamítli návrh zákona na výpočet platu soudců

"Stále věříme, že dojde k nějakému řešení. Stále ale nesouhlasíme s tím výpočtem, který vláda přijala a který je taky protiústavní. Jiné ústavně konformní řešení je tzv. trojnásobek, o kterém stále hovoříme a o které hovoří také Ústavní soud. Pokud bude schválen protiústavní návrh, tak opět předložíme tuto věc před Ústavní soud a necháme na něj, aby celou záležitost posoudil."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín