Dnešní témata: Neshody ve vládě; Budoucnost skaret; Osvobození váleční zločinci? ; Oživené železárny

Obsah dílu

Přehrát vše

Neshody ve vládě

Z krize do krize. I tak by se daly popsat poslední měsíce vládnutí kabinetu Petra Nečase. Nový spor se rozhořel kolem navrženého kandidáta na post ministra dopravy. Karolína Peake /LIDEM / prosazuje Roberta Vacka, premiér ho ale do kabinetu odmítá přijmout. Prý kvůli velmi špatným referencím a bývalé spolupráci s Vítem Bártou. Rozpadne se kvůli sporům o jméno ministra koalice? Stanou se LIDEM novými „rebely“? A má vůbec smysl vláda, kterou zaměstnává neustálé řešení neshod? Rozebereme s místopředsedkyní LIDEM Dagmar Navrátilovou a místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem.


Budoucnost sKaret

Vláda Petra Nečase je po dnešku opět kompletní. Do čela ministerstva práce a sociálních věcí prezident Václav Klaus jmenoval Ludmilu Müllerovou /TOP 09/. Ta se hned první den v úřadu musela potýkat s nepříjemnou zprávou – antimonopolní úřad zrušil miliardový tendr na kontrolu sociálních dávek. Jaké další problémové zakázky na ministryni čekají? Nechá sporné projekty prověřit? A jaký bude osud sKaret? Debatovat budou místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Jitka Chalánková /TOP 09/ a vedoucí právního odboru kanceláře ombudsmana Kateřina Valachová.


Osvobození váleční zločinci?

Chorvaté slaví, Srbové protestují. Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii v odvolacím procesu osvobodil chorvatské generály Ante Gotovinu a Mladena Markače, původně odsouzené za válečné zločiny proti Srbům. Jak soud své rozhodnutí vysvětlil? A jak může verdikt poškodit vztahy Srbů a Chorvatů? Rozebereme s vedoucí balkánského vysílání Rádia Svobodná Evropa Gordanou Kneževičovou.


Oživené železárny

Exponáty ze světa techniky po letech oživí areál bývalých ostravských železáren. Proč autoři umístili výstavu právě do Dolní oblasti Vítkovic? A jsou podobné projekty dobrou cestou pro oživení opuštěných průmyslových prostorů? Zeptáme se autora expozice Milana Pešíka.


Řekli v Událostech, komentářích

Dagmar Navrátilová /LIDEM/, 1. místopředsedkyně strany, o navrženém kandidátovi na ministra dopravy, kterého premiér Nečas rázně odmítl

"Za Robertem Vackem stojíme. /.../ Jsme ale schopni generovat i jiná jména. /.../ S tím, že by mělo v rámci přepracování koaliční smlouvy dojít k výměně resortů mezi stranami, příliš nepočítáme, protože rozdělení bylo určeno už na začátku koaliční spolupráce. Nevidím důvod, proč by se to mělo měnit."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Pospíšil /ODS/, místopředseda strany, komentuje premiérovo odmítnutí kandidáta na post ministra dopravy Roberta Vacka

"Já osobně budu panu premiérovi radit, aby byl ve své personální politice neústupný. Ve chvíli, kdy jsme byli příliš velkorysí vůči koaličním partnerům a ustoupili jsme, typu pan John ministrem vnitra nebo pan Bárta ministrem dopravy, tak se nám to vždy vymstilo. Vymstilo se to vládě a vymstilo se to i ODS. Pokud je u kandidáta na ministra nějaký otazník, takový člověk má být nemilosrdně vyškrtnut. Nemůžeme si dovolit mít ve vládě lidi, nad kterými jsou nějaké otazníky."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín