(Ne)odpovědná ČSSD? ; Trable s eurodotacemi; Dokument o šumavské blokádě

Obsah dílu

Přehrát vše

(Ne)odpovědná ČSSD?

Středočeský kraj má novou hejtmanku – Zuzanu Moravčíkovou z ČSSD. Prosadily ji hlasy zastupitelů ČSSD a KSČM. Jak chce politička, která přes tři roky stála po boku Davida Ratha jako náměstkyně, vrátit kraji ztracenou důvěru? Proč rada kraje, sestavená pouze ze sociálních demokratů, nerezignovala? A vyslyší opozice nabídku hejtmanky k bližší spolupráci? Debatovat budou náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek /ČSSD/ a Raduan Nwelati /ODS/, krajský zastupitel a lídr kandidátky pro podzimní krajské volby.


Trable s eurodotacemi

Další rána pro české čerpání eurodotací. Ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí pozastavily Regionální operační program Severozápad. Navíc na úřad dorazili kontroloři z Evropské komise, která Česku neproplácí dotace už od března. Proč ministerstva rázně zareagovala až nyní, když problémy kolem programu trvají déle než rok? Hrozí i krajní varianta, že už proplácení nebude obnoveno? A ukazuje případ Severozápadu, že je celý systém čerpání dotací nastaven chybně a prokorupčně? Do studia přijde náměstek ministra financí Miroslav Matej.
K prošetření českého čerpání peněz z Bruselu dnes navíc vyzval belgický europoslanec Derk Jan Eppink. Nestačí stávající kontrolní mechanizmy Evropské komise? Místopředsedy skupiny Evropských konzervativců a reformistů se zeptáme do Bruselu.


Dokument o šumavské blokádě

Před rokem se aktivisté na protest proti kácení smrků na Šumavě vázali ke stromům. Blokádu teď připomíná dokument Nalezeni na ztraceném. Utišily se po roce vášně na obou stranách sporu? A přichází čas pro klidnou debatu o budoucnosti parku? Debatovat budou náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař a Jan Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.


Řekli v Událostech, komentářích

Marcel Chládek /ČSSD/, náměstek středočeské hejtmanky, člen Krajského výkonného výboru středočeské organizace strany, o politické odpovědnosti středočeské ČSSD v kauze D. Ratha

"Jsem ochoten převzít kolektivní politickou odpovědnost. Jsem ochoten odstoupit z pozice krajského výkonného výboru. /.../ O individuální odpovědnosti teď neuvažuji, protože nemám ani větší ani menší politickou zodpovědnost, než kolegové v radě kraje."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín